Foto: Success academies (Twitter) / Unsplash

Problémom je užívanie drog.

Viaceré európske štáty začali registrovať veľmi bizarný až nechutný prípad poškodenia nosov. Ide o prederavenú nosnú priehradku, ktorá sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí užívajú drogy. Je však nutné dať si na to extrémny pozor, keďže to môže viesť až k amputácii nosa. 

V európskych štátoch sa začal šíriť zvláštny a nebezpečný trend, ktorý má za následok prederavený nos. Ide o prípady ľudí, ktorí pravidelne užívajú tvrdé drogy prostredníctvom nosových dierok, tzv. „šnupaním“. Aj keď to znie a vyzerá pomerne hrozivo, pre osoby, ktoré užívajú drogy, može ísť o úplne bežný jav, píše The Sun.

Lekári z Anglicka aj Belgicka začínajú registrovať pomerne vysoký nárast týchto prípadov, pričom tvrdia, že pred napríklad 20 rokmi bola celá táto situácia úplne odlišná.

„Pred dvadsiatimi rokmi sme takmer nevideli žiadne prípady. Dnes vidíme niekoľko pacientov týždenne,“ vyjadril svoj pohľad na vec lekár Peter Hellings z belgického Leuvenu.

Foto: Národné cestrum biotechnologických informácii

Diagnózu prepadnutého nosa majú vo väčšine prípadov ľudia, ktorí pravidelne užívajú drogy, no nájdu sa aj iné prípady. Stále však platí, že v priemere 2/3 pacientov s touto komplikáciou majú zároveň problém s drogami. Lekári z Anglicka dodávajú, že podobný prípad sa môže stať aj človeku, ktorý užije kokaín len jednorazovo, no vo veľmi veľkej dávke.

V niektorých prípadoch môže dôjsť až k amputácii nosa

„Nos je veľmi jemný, s krehkými krvnými cievami umiestnenými veľmi blízko zvonku. Najmä septum je náchylné na zranenia. V sliznici septa sú krvné cievy; kokaín spôsobuje zúženie (uzavretie) týchto krvných ciev. Keď sa krvné cievy zúžia, prívod krvi do sliznice nosa klesne. Ak prívod kyslíka klesne, výstelka začne odumierať. Keď výstelka odumrie, už nemôže podporovať chrupavku pod ňou a odumrie tiež. To spôsobí perforáciu septa (dieru v priehradke),“  vysvetľuje zdravotnícka inštitúcia, ktorá sa venuje operáciám a problémom s nosnou priehradkou.

Foto: Národné centrum biotechnologických informácii

V niektorých prípadoch sa dá jednoducho tvrdiť, že ľudia si svoju prepážku v podstate „odšnupú“ preč. Príkladom je aj britská herečka Danniella Westbrook, ktorej sa po odumretí tkaniva vytvorila v nose doslovne diera.

Dá sa proti tomu bojovať, horšie je to s drogami

Lekári odporúčajú, že ak sa drogovo závislý pacient chce zbaviť tohto problému a nedostať sa až k amputácii nosa, musí okamžite prestať s drogami, a potom podstupovať približne rok liečbu na opravu nosovej priehradky.

„Na konci dňa začne nosové tkanivo a chrupavka atrofovať do takej miery, že je to viditeľné navonok. V niektorých prípadoch nemáme inú možnosť, ako amputovať,“ priznáva doktor Peter Hellings.

Horšie je to s prílivom drog do Európy, ktorý sa za posledné roky podstatne navýšil a spôsobuje problém nielen v Belgicku či Anglicku, ale na celom území kontinentu, píše Russel Webster.

Najnovšie články