Ilustračná foto: Unsplash, Google Maps (CEE)

Vlakom z Lisabonu do Paríža za 36 dní.

Železničná doprava kdekoľvek na svete patrí k najekologickejším spôsobom prepravy. Aj keď o kvalite, akú Slovákom ponúka náš tunajší štátny dopravca by sa dalo vo veľkom polemizovať, v iných krajinách je to celkom inak. Vysoká úroveň, prijateľné ceny, pohodlie i bezpečnosť. A aj taký vlak už čoskoro odštartuje na svoju 36-dňovú jazdu naprieč celou Európou. Dvakrát sa dokonca zastaví aj na Slovensku.

Rok 2021 je Európskym rokom železníc, čo v prípade Slovenska zatiaľ nejako výrazne nepociťujeme, no aj u nás sa už čoskoro môžeme tešiť z jedného unikátu. 2. septembra totiž odštartuje Connecting Europe Express (CEE), ktorý spojí 26 krajín a 40 miest Európskej únie, píše web Startitup s odvolaním sa na oficiálny portál CEE.

Z Lisabonu do Paríža

Špeciálne vlakové spojenie má všetkým ukázať silu železníc spájať ľudí naprieč krajinami a preukázať aj jedinečnú vlastnosť železníc, a to, že ide o jednu z najudržateľnejších možností prepravy cestujúcich. Z celkových emisií, ktoré totiž boli v roku 2018 vyprodukované, tvorili železnice len 0,4-percentný podiel.

Ilustračná foto: Unsplash (Oleksii Hlembotskyi)

Vlak vyštartuje 2. septembra 2021 z Lisabonu a do cieľovej stanice v Paríži by mal doraziť o 36 dní neskôr. Samozrejme, ak nedôjde k nepredvídateľným okolnostiam na trati v niektorej z krajín, cez ktoré bude putovať.

Dvakrát zastaví aj na Slovensku

CEE prejde aj cez Slovensko, a to dokonca až dvakrát. Už 10. septembra, teda na 9. deň od štartu v Lisabone, bude stáť na stanici Bratislava-Petržalka. Odtiaľ potom prejde ďalšími krajinami, pričom 19. septembra zastaví aj v Košiciach.

Vlak na svojej trase z Lisabonu do Paríža prejde viac ako 20-tisíc kilometrov a prekročí 33 štátnych hraníc. Kompletnú trasu CEE si môžete pozrieť na interaktívnej mape nižšie.

Viac informácií o tomto unikátnom vlakovom spojení sa dozviete na oficiálnom webe Connecting Europe Express.

0
Uložiť článok
Komentovať