Foto: Tesla

Inštitút enviromentálnej politiky pripravil zaujímavú kalkulačku na porovnávanie výhodnosti elektromobilov, hybridov a konvenčných spaľovacích motorov.

Svet, ktorý sa v 21. storočí snaží odpútať od využívania fosílnych palív, dáva príležitosť elektromobilite. Autá na elektrický či kombinovaný hybridný pohon sú jednoznačne ekologickejšie, majú však aj svoje nevýhody. Najčastejšie skloňovaná je vyššia nákupná cena, najvýraznejšia je však stále málo rozvinutá infraštruktúra a obmedzený dojazd. Napriek tomu však rozhodne stoja zelené alternatívy za pozornosť.

Elektromobily či vozidlá s hybridným pohonom sa stávajú čoraz častejšou súčasťou cestnej dopravy na Slovensku. Aktuálne na atraktivite získavajú aj vďaka štátnym dotáciám, pri ktorých je možné získať príspevok 8 000 eur na plne elektrické vozidlo a 5 000 eur v prípade plug-in hybridu. Spustenie registrácie žiadostí síce dopadlo fiaskom, štát ich však chce opakovane spustiť už 16. decembra. Spoločne so štátnou dotáciou sa tak elektromobily a hybridy dostávajú na cenovú hladinu konvenčných spaľovacích motorov.

„Technologický pokrok a masívne investície znižujú náklady výroby elektromobilov, hybridov, ale hlavne batérií, ktoré majú vysoký podiel na koncovej cene. Vďaka tomu sa alternatívny pohon svojou cenou pomaly približuje konvenčnému spaľovaciemu. V horizonte najbližších 10 rokov sa očakáva ďalší výrazný pokles spotrebiteľských cien,“ komentuje stav elektromobility na Slovensku Inštitút environmentálnej politiky (IEP) vo svojom príspevku z októbra 2019.

Inštitút environmentálnej politiky, MŽP

„Investícia do modelov na alternatívny pohon sa v porovnaní s konvenčnou alternatívou vráti približne po 10 rokoch. Výhodou elektromobility oproti spaľovacím motorom sú výrazne nižšie náklady na prevádzku vozidla, najmä na pohon a údržbu. Ceny za kWh elektriny, zväčšujúce sa kapacity batérií, nižšie náklady na ich výrobu a nízka spotreba elektromotorov tak prinášajú výrazné úspory,“ vysvetľuje IEP.

Inštitút environmentálnej politiky aktuálne pripravil kalkulačku dostupnú pre širokú verejnosť, ktorá ponúka porovnanie nákladov na elektromobily, hybridy a najpredávanejšie modely automobilov so spaľovacím motorom. Každý záujemca o elektromobil, hybrid či ktokoľvek, kto sa o tému elektromobility zaujíma, má tak všetky potrebné informácie o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov vozidiel na jednom mieste. Kalkulačka počíta celkové priemerné náklady počas životnosti automobilu, vrátane prevádzky, poistenia, daní, či servisu.

Elektromobil vs. benzín

Škoda CITIGOe IV patrí medzi najlacnejšie plne elektrické vozidlá na slovenskom trhu. Po odpočítaní 8-tisícovej štátnej dotácie cenou len zľahka prevyšuje benzínovú Škodu Fabiu 1.0 TSI, ktorá zas patrí medzi jeden z najbežnejších modelov na našich cestách. V porovnaní s Fabiou však CITIGOe IV produkuje 5-6 krát menej emisií CO2 pričom platí, že výroba oboch modelov po sebe zanecháva rovnakú ekologickú stopu. Celkové výdavky na kúpu a prevádzku sú síce pri CITIGOe prvotne vyššie, po jedno roku sa podľa kalkulačky IEP karta obracia.

Foto: Škoda

Elektromobil vs. nafta

Pre porovnanie elektromobilu a vozidla so spaľovacím naftovým motorom sme si z ponuky kalkulačky IEP vybrali obľúbený Volkswagen Golf. Plne elektrická verzia je síce aj po odpočítaní 8 000 dotácie o približne 5-tisíc eur drahšia ako dieselová 1.6 TDI, návratnosť výdavkov na kúpu a prevádzku sa vyplatí po 7 rokoch používania. Navyše, zanechá elektromobil po 200 000 najazdených kilometroch po sebe až 2-krát menšiu ekologickú stopu ako Golf s dieselovým motorom.

Ilustračná foto: Unsplash

Hybrid vs. spaľovací motor

Na porovnanie hybridu a vozidla so spaľovacím motorom sme si vybrali luxusnejší model Audi Q7. Vo všeobecnosti platí, že pri hybridných modeloch sú výdavky na kúpu a prevádzku nižšie, ešte väčšia pravdepodobnosť je pri 5 000 eurovej dotácii. Pri Q7 sa však hybrid začína vyplácať až po približne 6 rokoch. Môže za to najmä o takmer 20 000 eur vyššia cena kombinovaného pohonu.

Ilustračná foto: Unsplash

Elektromobil vs. hybrid

Jednou z najvýraznejších tvárí elektromobilov je bezpochyby Tesla. Najlacnejší model 3 sme preto vybrali do porovnania s hybridnou Audi A3 Sportback. Oba modely majú približne rovnakú cenovú hladinu, Tesla je síce o čosi drahšia, na plne elektrické autá je však možné získať aj vyššiu dotáciu. V konečnom porovnaní celkových výdavkov na kúpu a prevádzku navyše vychádzajú obe vozidlá veľmi podobe rovnako ako pri porovnaní emisií počas doby životnosti.

Foto: TESLA
kalkulačke Inštitútu environmentálnej politiky môžete porovnávať desiatky ďalších modelov, pričom môžete upravovať napríklad priemernú ročnú najazdenú vzdialenosť či ceny pohonných hmôt a elektriny. V databáze sa nachádza celkom 28 rôznych elektromobilov, 28 plug-in a obyčajných hybridov a 72 konvenčných vozidiel so spaľovacími motormi.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )