CNTraveller

Michal Blaško / / Svet
Predstavte si malý koralový ostrov s hustotou obyvateľstva štyrikrát väčšou než Manhattan.

Nie sú tam obrovské obchodné centrá, elektrina funguje len päť hodín denne. Napriek tomu ľudia húfne neemigrujú z ostrova. Častokrát ho opúšťajú až po smrti, a to z čisto praktického hľadiska. Na ploche 0,97 ha totiž nie je miesto na cintorín.

Santa Cruz del Islote je jedným z najmenších ostrovov súostrovia San Bernardo pri kolumbijskom pobreží. Tečúcu vodu tu nenájdete, zásob pitnej vody sa dočkajú obyvatelia raz za tri týždne. Nechýbajú im výdobytky techniky. Svoj ostrov milujú.

amusingplanet

Toto miesto má svoje čaro. Traduje sa, že sa na ostrov približne pred 150 rokmi zatúlala skupina rybárov z pobrežného mesta Baru. Voda však bola príliš plytká na to, aby mohli vyplávať, tak sa rozhodli na ostrove prenocovať. A spali vraj tak dobre, že sa napokon rozhodli na ostrove zostať nastálo. Jedinečný duch ostrova ich očaril.

amusingplanet

V súčasnosti na malom ostrove okrem 90 domov nájdete aj dva obchody, reštauráciu, diskoklub, či školu. Priestorom sa tu však rozhodne neplytvá. Niektoré stavby prečnievajú do mora spevnené tým, čo prišlo pod ruku, a tak sa držia silou-mocou nad vodou. Napriek tomu, že Santa Cruz Del Islote je ostrovom s najväčšou hustotou obyvateľov na svete, je to pokojné a mierumilovné miesto. Ľudia vedia medzi sebou vychádzať. Nie je tam násilie ani kriminalita. Polícia by sa tam veru neuživila. Deti sú od mala vedené k prirodzeným hodnotám, vďaka čomu nemajú problémy v škole.

Islas de San Bernardo

Nestrávia hodiny pri internete a počítačových hrách. Ono sa to ani veľmi nedá, keď len päť hodín denne funguje elektrina. Tá je zabezpečená prostredníctvom generátora. Večer, keď ide, je čas na nekonečné telenovely. Počas dôležitých futbalových zápasov sa obyvatelia ostrova skladajú na benzín, aby si ich mohli pozrieť v televízore. Držia spolu a pomáhajú si. Veria, že v kolektíve je sila.

Kedysi sa väčšina obyvateľov ostrova venovala rybolovu, no čoraz menší úlovok ich v súčasnosti núti zamestnať sa v hotelových rezortoch na neďalekých ostrovoch. Preto je ekonomika závislá od turizmu.

„Zvyšok života chcem stráviť tu. Je to nádherný život,“ hovorí 66-ročný inštruktor potápania Juvenal Julio. Nevidí žiaden dôvod, prečo by mal opúšťať ostrov.  Svoje miesto pre život jednoducho miluje.

Tiež máte chuť oželieť wi-fi pripojenie, kúpiť si jednosmerný lístok na ostrov a vyskúšať si život v preľudnenom raji na zemi? Veď dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Santa Cruz Del Islote je toho dôkazom.

Pozri aj: Veľký výber najlacnejších dovolenkových destinácií na rok 2017, ktoré vám ponúknu viac, ako by ste mohli očakávať

Interez.sk (Michaela Galambošová), amusingplanet.com
0
Komentovať (0)