Foto: TASR/AP

Dym sa dostal nad Slovensko za približne osem dní a prekonal zhruba deväťtisíc kilometrov.

Nad Slovenskom zaznamenali meteorológovia dym z požiarov v USA. Ako informuje vo svojom profile na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), dym sa dostal nad Slovensko za približne osem dní a prekonal zhruba deväťtisíc kilometrov.

Dym bol pozorovaný už v piatok 11. septembra nad Veľkou Britániou, kde spôsobil nezvyčajne oranžovú oblohu. Neskôr sa s podobným úkazom mohli stretnúť aj obyvatelia ďalších krajín Európy.

Foto: TASR/AP

Meteorológ Peter Hrabčák priblížil, že lidar na stanici SHMÚ v Gánovciach zaznamenal dym prvýkrát v sobotu 12. septembra po 18:00.

Dym sa v ten deň nachádzal vo výške od deväť do 11 kilometrov nad terénom. Počas nasledujúceho dňa 13. septembra bola vrstva dymu zreteľne pozorovaná približne od 3:00 až do 15:00.

„Ďalej je možné si všimnúť, že vrstva dymu bola s pribúdajúcim časom detegovaná postupne v čoraz nižších hladinách troposféry. Najnižšie to bolo vo výške približne tri kilometre nad terénom,“ uviedol. Doplnil, že pozoruhodná bola v daný deň aj vertikálna hrúbka vrstvy dymu, ktorá v niektorých momentoch dosahovala dvoch kilometrov.

Hrabčák na záver pripomenul, že lidar v Gánovciach už v minulosti zaznamenal transkontinentálny prenos dymu. Stalo sa tak pri požiaroch v Kanade v rokoch 2016 a 2017.

Spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestne úrady v nedeľu 13. septembra priniesol informáciu, že rozsiahle lesné požiare na západnom pobreží Spojených štátov majú vyše 30 obetí.

Požiare v amerických štátoch Oregon, Kalifornia a Washington vyčíňajú tri týždne, zničili tisícky domov a z obydlí vyhnali desiatky tisíc ľudí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )