Mladík zo Žiliny sa v týchto dňoch dostáva do širokého povedomia verejnosti. A nielen tej slovenskej. Simon Trnka vyráža svojimi fotografiami dych na viacerých...

Mladík zo Žiliny sa v týchto dňoch dostáva do širokého povedomia verejnosti. A nielen tej slovenskej. Simon Trnka vyráža svojimi fotografiami dych na viacerých svetových portáloch. Jeho snímky zo slovenských hôr vás donútia vziať do ruky mapu a naplánovať si na najbližší víkend aspoň krátku turistiku. Simon zjavne nie je žiadny „domased“ a dokazuje nám, že jeho pravým domovom sú nádherné slovenské kopce. Prečítajte si rozhovor s týmto dobrodruhom a prezrite si výber jeho najlepších fotografií.

simon-trnka011

Ako si sa dostal k fotografovaniu a ako dlho sa mu už venuješ?

Odjakživa ma fotenie bavilo, viac som mu prepadol až minulý rok na prvej prespávačke v Malej Fatre na Veľkom Kriváni s kamarátmi, odvtedy neviem prestať a vymýšľam stále nové a nové dobrodružstvá.

Je to len Tvoje hobby, alebo sa fotením živíš?

Fotenie je čisto koníček, občas aj na úkor práce, keď sa ráno ponáhľam z kopca, aby som stihol prísť na 7:00 do roboty.

Fotíš aj v zahraničí, alebo iba na Slovensku?

Väčšinu času trávim v našich horách, ale vždy sa nájde aj príležitosť fotiť mimo Slovenska.

simon-trnka020

Máš nejaké obľúbené pohorie, alebo konkrétny kopec?

Najkrajšie výhľady, ktoré som zatiaľ zažil, boli z Veľkého Choča, Ďumbiera a Veľkého Rozsutca, ale stále objavujem nové kopce, ktoré sa im prinajmenšom vyrovnajú.

Ako dlho vzniká jedna Tvoja fotografia?

To je individuálne, najdlhšie trvá úprava nočných fotiek s Mliečnou dráhou, do 5 minút jedna, fotky počas dňa sú hotové štandardne v priebehu minúty.

Čo Ti zaberie viac času, úprava alebo odfotenie záberu?

Úprava aj fotenie je intuitívne, nemám žiadne nastavenia, ktoré aplikujem na každý záber. Vždy pracujem individuálne na každej fotke. Fotenie zaberie oveľa viac času, celá túra s prespatím a fotením trvá aj viac ako pol dňa, úprave fotiek venujem hodinu až dve.

Na mnohých záberoch si aj Ty sám. Je toto to, čo Tvoje fotografie charakterizuje?

Áno, rád sa inštalujem do rôznych, veľakrát nebezpečných pozícií, ale nerobí mi to problém. Kamarát hovorí, že mi vyoperovali strach. Tiež sa snažím odlíšiť od iných, či už fotografov alebo turistov práve týmito pózami na neštandardných miestach.

simon-trnka009

Zažil si pri svojich výletoch aj nebezpečné situácie?

Len raz, keď sme sa vybrali na Kľak, prišla taká búrka, že nemať stan, sme mokrí do nitky.

Fotíš iba krajinu, alebo sa zaoberáš aj inými vecami?

Fotím to, čo ma baví. Momentálne sú to výlety na kopce za západom, východom slnka a Mliečnou dráhou.

simon-trnka018

Najkrajšie miesto, ktoré si kedy navštívil?

Pred pár rokmi sa mi podarilo viac cestovať, medzi najkrajšie miesta radím určite Austráliu.

Máš aj vysnívané miesto, kam by si sa šiel pozrieť?

Nielen miesto, celú krajinu. Nový Zéland je sen a verím, že raz sa podarí.

Máš dopredu premyslené, čo ideš fotiť, alebo je to sila momentu?

Niekedy ani hodinu pred odchodom neviem, na ktorý kopec sa vydám s partiou. Všetko je otázkou momentu, jedine počasie, to musí byť dokonalé. Silnú búrku na kopci by som nerád zažil.

simon-trnka013

Aký je to pocit, keď Tvoje fotografie zdieľajú svetové portály ako napr. Boredpanda? Si hrdý na to, že takto reprezentuješ Slovensko?

Som šťastný, že som sa narodil na Slovensku, že tu máme hory a že mám k nim vzťah. Slovensko sa nemá za čo hanbiť čo sa týka prírodného bohatstva, mnohé krajiny nám môžu závidieť. Samozrejme som rád, nečakal som že jeden článok na Boredpanda bude mať taký úspech a môj „príbeh“ a fotky našich hôr budú zdieľať aj ďalšie servery po celom svete.

Otázka na záver. Canon alebo Nikon? 😀

Nikon!

Viac fotografií nájdeš na Simonovej stránke