Envinity Group

Holandská spoločnosť vyvinula veľký výkonný filter určený do miest. Za hodinu dokáže vyčistiť takmer stotisíc kubických metrov vzduchu. O zariadenie prejavili už záujem viaceré spoločnosti a dokonca aj vlády.

Kvalita ovzdušia v mestách je stále väčším a väčším problémom. S rozvíjajúcou sa dopravou a so zvýšenou priemyselnou výrobou ide kvalita ovzdušia v mestách prudko dole. A ak sa k tomu pridá aj vykurovanie objektov pevným palivom, potom to všetko spolu predstavuje vážny problém. Rôzne environmentálne skupiny uvádzajú hrozivé číslo. Podľa prieskumov až 400-tisíc ľudí ročne zomrie na následky znečisteného vzduchu. S tým sa ale teraz rozhodli niečo urobiť holandskí vedci, ktorí vyvinuli obrovský  čistič vzduchu. Ten funguje na podobnom princípe ako vysávač, ktorý poznáme aj z našich domácností. 

Pred nejakým časom ste si mohli prečítať článok o podobnom zariadení, ktoré filtruje okolitý vzduch a zo zlisovaných nečistôt vyrába šperky. Aj keď tento vynález bol najmä dizajnérskym počinom, tento nový holandský vynález je zameraný čo najviac účelne, teda aby dokázal vyčistiť čo najviac vzduchu za najkratší čas.

Tento filter pripomínajúci obrovský kanón privádza do seba vzduch cez 8 metrov dlhú oceľovú rúru. Na konci rúry sa nachádzajú výkonné filtre, cez ktoré na druhej strane vychádza vyčistený a prefiltrovaný vzduch zbavený všetkých nečistôt.

Envinity Group
Envinity Group

Zariadenie dokáže odfiltrovať až 100% jemných častíc a 95 % veľmi jemných častíc. Zariadenie dokáže efektívne čistiť vzduch v okruhu až 300 metrov od jeho umiestnenia a za hodinu dokáže vyčistiť až 80-tisíc kubických metrov vzduchu.

Podľa tvorcov zariadenia sa znečistený vzduch netýka iba rozvojových krajín, ale je úplne bežný aj v krajinách Európskej Únie. Viac ako 90 % ľudí v EÚ žije na miestach, kde je vyššia hladina jemných a ultra jemných častíc vo vzduchu. Tieto častice okrem rakoviny môžu poškodzovať nervový systém, či dokonca spôsobiť infekciu.

Spoločnosť odporúča zákazníkom, aby zariadenie umiestňovali na strechy budov, kde budú môcť vykonávať svoju záslužnú činnosť. O projekt prejavili záujem už viaceré veľké organizácie, letiská, či bližšie neurčené krajiny.

Envinity Group
Envinity Group

Páči sa nám takýto projekt a dúfame, že takýchto a podobných zariadení bude len pribúdať. Je ale pravdou, že najlepšie by bolo, keby ani nebol dôvod na vznik takýchto filtrov. To ale žiaľ v súčasnej dobe asi nebude možné.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )