Ilustračná foto: Unsplash

Na aktuálne ročné obdobie čaká Slovákov extrémne teplý pondelok. Už čoskoro však nastane prudká zmena.

Ako bolo deklarované ešte včera, saharského prachu na Slovensku podľa meteorológov naďalej pribúda. Najviac sa ho nachádzalo nad západným Slovenskom, v Žilinskom kraji, na západe Banskobystrického kraja a na hornom Spiši. Postupne sa ale dostane nad celé územie. Naďalej znižuje dohľadnosť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Maximum koncentrácie saharského prachu podľa SHMÚ na Slovensku bude počas pondelka. „Očakávame ho dnes tesne pred prechodom studeného frontu od západu. Studený front ukončí mimoriadne teplú periódu a zároveň vyčistí vzduch,“ znie zo správ.

Ako ďalej informuje portál iMeteo.sk, okrem maximálnej koncentrácie prachu zo Sahary na Slovákov čakajú aj na toto ročné obdobie extrémne teploty. Na niektorých miestach by mali atakovať 26 stupňov Celzia, pričom nie je vylúčené, že môžu ísť aj vyššie. „Aktuálne máme na našom území teploty podobné tým, ktoré sa bežne vyskytujú v júni,“ píše iMeteo.

Už večer však na Slovensko dorazí avizovaný studený front, ktorý by mal konečne vyčistiť ovzdušie, a tiež ukončiť mimoriadne teplú periódu. „Tento front postupne prejde od západu celým Slovenskom a prinesie ochladenie. Na jeho čele sa môžu tvoriť aj búrky,“ upozorňuje portál.

Uložiť článok

Najnovšie články