Foto: unsplash

Prevažná väčšina oznámených trestných činov je už premlčaná.

Katolícki duchovní v Portugalsku od roku 1950 zneužili takmer 5000 maloletých. Vyplýva to zo zistení nezávislej komisie, ktorá v pondelok zverejnila výsledky svojho vyšetrovania vychádzajúceho z vypočutí stoviek výpovedí obetí, informovala agentúra AFP.

Koordinátor komisie expertov, detský psychiater Pedro Strecht, počas prezentácie ich záverečnej správy v Lisabone uviedol, že vypočutím viac ako 500 svedectiev sa odborníci dostali k „oveľa väčšej sieti obetí“ – je ich minimálne 4815.

Väčšina trestných činov je už premlčaná

Prevažná väčšina oznámených trestných činov je už premlčaná, ale 25 prípadov bolo postúpených polícii a niekoľko vyšetrovaní už bolo začatých, povedal Strecht.

AFP pripomenula, že portugalská cirkevná hierarchia koncom roka 2021 poverila Pedra Strechta, aby vytvoril tím na posúdenie fenoménu pedokriminality v cirkvi.

Očakáva sa, že na jej závery predseda portugalskej biskupskej konferencie, biskup José Ornelas reagovať v priebehu pondelka.

Okrem toho portugalskí biskupi majú v pláne stretnúť sa začiatkom marca a vyvodiť závery zo správy nezávislej komisie. Ešte v januári o tomto zámere informoval sekretár biskupskej konferencie páter Manuel Barbosa.

Alexandra, jedna z obetí zneužívania, pre AFP uviedla, že očakáva odpoveď biskupov so zmesou nádeje a skepsy. Podľa nej predstavuje nezávislá komisia „dobrý prvý krok“ pre obete, ktoré chcú „prelomiť múr mlčania“, ktorý ich tak dlho obklopoval.

V apríli minulého roku lisabonský kardinál patriarcha a najvyšší prelát portugalskej cirkvi Manuel Clemente avizoval, že je pripravený „uznať chyby minulosti“ a „požiadať obete o odpustenie“.

AFP dodala, že Clemente sa v pondelok zúčastnil na prezentácii správy nezávislej komisie.

S obeťami zneužívania by sa mohol stretnúť aj pápež František

Pomocný biskup z Lisabonu Americo Aguiar nedávno uviedol, že s obeťami zneužívania duchovnými v Portugalsku by sa mohol stretnúť aj pápež František, keď v auguste zavíta do Portugalska.

Toto vyšetrovanie iniciovala samotná cirkev v Portugalsku. V súvislosti s tým, že po celom svete sa objavili tisíce správ o prípadoch pedofílie v rámci katolíckej cirkvi, je pápež František pod tlakom, aby tieto škandály riešil.

Vyšetrovania takýchto káuz sa začali vo viacerých krajinách vrátane Austrálie, Francúzska, Nemecka, Írska a Holandska.

Najnovšie články