Foto: Jessica Spengler [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Aljašské mestečko Whitter je skutočnou raritou.

Whittier je malé odľahlé mestečko na Aljaške, ktorému nikto nepovie ináč, než mesto pod jednou strechou. Žije tu približne 217 ľudí a dostať sa sem dá len loďou alebo tunelom, ktorý je jednosmerný a má len jeden jazdný pruh. Najzvláštnejšie však na tomto mestečku je, že takmer všetci jeho obyvatelia žijú pokope v jednej budove zvanej Begich Towers. Ide o budovu postavenú v roku 1957 armádou za čias studenej vojny. Policajná stanica, obchod s potravinami, klinika, kostol či škola, všetko sa nachádza v jednej budove.

V Begich Towers sa môžete aj ubytovať, poskytnú vám tu posteľ a raňajky a môžete pozorovať, ako beží život, keď takmer všetci obyvatelia žijú v jednom dome. O tomto meste často kolujú mylné informácie. Nie všetci obyvatelia totiž žijú v jednej budove. Takmer všetci. Približne 80 percent obyvateľov žije síce v hlavnej, 14 poschodovej stavbe pod jednou strechou, v meste sa však nachádzajú aj oddelené byty, v ktorých žijú ostatní miestni obyvatelia. Napriek tomu, že obchod s potravinami sa nachádza v hlavnej budove, vonku v meste je aj ďalší, väčší. Rozmermi zodpovedá približne vnútrajšku benzínovej pumpy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Meike Bertrand-Paniza (@meikej___),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DaveyJ (@followdaveyj),

Whittier sa nachádza v príjemnom prírodnom prostredí na brehu fjordu. Prístup do mesta je možný len úzkym, na šírku pre jediné vozidlo vhodným, kombinovaným cestno-železničným tunelom. Smer jazdy v tuneli sa mení každých 30 minút. Druhou možnosťou je do Whittieru pricestovať loďou. Práve kvôli nedostupnej polohe vznikla počas studenej vojny v týchto miestach tajná vojenská základňa. Aj v tom čase všetci ľudia obývali rovnakú budova ako dnes väčšina obyvateľov mesta. Vtedy predstavovala vôbec najvyššiu budovu v celej Aljaške.

Alaska Marine Highway: Departing Whittier, Alaska

V meste Whittier dnes žije len niečo málo cez 200 obyvateľov. Najmä počas leta tu však nájdete oveľa väčšie množstvo ľudí. Mesto je pre okolitú prírodu a jej krásy obľúbeným centrom cestovného ruchu. Návštevníkov láka aj jeho odľahlosť, no v najväčšej miere práve divočina Chugach National Forest, druhý najväčší národný les v Spojených štátoch amerických. Počas zimy sa v meste zdržiavajú poväčšine len jeho obyvatelia. Dva metre snehu a teploty hlboko pod bodom mrazu sú tu totiž absolútnou samozrejmosťou.

thisisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy