foto: Public domain

Šošovky sú veľmi obľúbenou alternatívou mnohých ľudí, ktorí majú problémy so zrakom. Stali sa tak bežnou súčasťou našich životov, že často zabúdame na to, aké dôležité je narábať s nimi správne.

Šošovky sú pomôckou mnohých ľudí, ktorí nosia okuliare. Sú veľmi praktické, človek v nich môže pokojne športovať či vykonávať náročné aktivity bez toho, aby bol obmedzovaný. Často sa však stáva, že ľudia zabúdajú na základné inštrukcie, ako so šošovkami narábať a ohrozujú tým svoj zrak.

Hygiena a správne nosenie šošoviek sú základom, ktorý by mal dodržiavať úplne každý. Niektorí si však na to pozor nedávajú, čo je aj dôvod, prečo sa americký očný lekár podelil na svojej facebookovej stránke o fotografie z nedávneho prípadu. Tie nie sú práve najpríjemnejšie, no ukazuje tak riziká, ktoré nastávajú, ak si ľudia pred spaním nevyberajú šošovky a spia v nich.

Gepostet von Vita Eye Clinic am Sonntag, 28. April 2019

Na prekvapenie, mnohí ľudia spia v kontaktných šošovkách aj keď by nemali. Očný lekár z kliniky Vita Ece Clinic, ktorý sa o dané fotografie podelil, hovorí, že mal pacienta, ktorý pravidelne vo svojich kontaktných šošovkách spal a nikdy nemal problém.

„Ako očný lekár som počúval podobné príbehy často. Fotografie, s ktorými som sa podelil, ukazujú prípad z miestnej urgentnej starostlivosti. Ide o pseudomonasový vred, ktorý je vytvorený práve z dôsledku spánku v kontaktných šošovkách. Baktérie pseudomonas sú častou príčinou očných problémov, ktoré vedú k trvalej slepote. Toto je štvrtý prípad tejto baktérie, ktoré som liečil na svojej klinike. Baktérie konzumujú u pacientov rohovku a v priebehu niekoľkých dní zanechávajú oči krvavé či s bielou nekrózou, čiže mŕtvym tkanivom. Pri pacientovi som musel okamžite nasadiť antibiotiká v kvapkách, aby som znížil trvalé zjazvenie,“ vyjadril sa vo svojom príspevku na Facebooku očný lekár.

Gepostet von Vita Eye Clinic am Dienstag, 30. April 2019

Na fotografií môžete vidieť zelenú farbu v oku, ktorá sa tam objavila kvôli roztoku, ktorý bol použitý na vyšetrenie problému. Baktérie sa najčastejšie totižto zhromažďujú v oblastiach rohovky.

Gepostet von Vita Eye Clinic am Sonntag, 28. April 2019

Aj napriek tomu, že doktor okamžite zasiahol, zrak pacienta nemusí byť v poriadku. „Zatiaľ, čo sa oko tohto pacienta výrazne zlepšuje, oproti predošlej kondícií, ktorú oko malo, bude veľmi pravdepodobne vykazovať určitú formu zvyškovej straty zraku. Nikdy neodporúčam spať v žiadne značke kontaktných šošoviek. Riziká vždy prevyšujú výhody. Trvá len niekoľko sekúnd, kým odstránite svoje šošovky, no poškodenie oka môže trvať už navždy.“

Gepostet von Vita Eye Clinic am Dienstag, 30. April 2019

Dĺžka obdobia, kedy sa vred v oku spraví, nie je vôbec určovaná na týždne či dokonca mesiace. Baktérie sa šíria veľmi rýchlo a vred sa v oku môže spraviť už do 36 hodín. V kontaktných šošovkách by ste tak za žiadnu cenu nemali spávať.

„Ľudia musia vidieť tieto fotky a pripomenúť si, aké je dôležité nosiť a používať kontaktné šošovky správne,“ dodáva lekár.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články