Foto: Pixabay

Vyznáte sa v rôznych kovoch?

Aj keď si to možno neuvedomujeme, kovy a ich zliatiny sú motorom ľudstva a jeho rozvoja. Stačí si spomenúť na hodiny dejepisu a jednotlivé doby pomenované po kovoch či zliatinách – doba železná, medená či bronzová. Metalurgia a zliatiny kovov sú významnou súčasťou aj modernej doby a isté základy z tejto oblasti by mal poznať každý. Ako si poradíte s dnešným kvízom?

Ak vás kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii.

Oceľ je zliatinou železa a...

Oceľ je zliatina železa a uhlíka. Do ocele sa však pridávajú aj ďalšie, tzv. legujúce kovy, ako napríklad mangán, chróm, volfrám, kremík a ďalšie.

U zubára sa niekedy môžete stretnúť so zliatinou s názvom amalgám. Aký je základný kov tejto zliatiny?

Amalgám je zložený z ortuti a zmesi z kovových práškov. Amalgám na stomatologické účely vzniká zmiešaním striebra, zinku, medi a ortuti.

Jednou z najznámejších zliatin je bronz. Aké dva kovy sú jeho základom?

Základom bronzu je meď a cín, prípadne sa v ňom nachádzajú aj stopové množstvá niektorých iných kovov.

Liatina je zliatinou železa a...

Rovnako ako oceľ, aj liatina je zliatinou železa a uhlíka. Od ocele sa líši ale vyšším obsahom uhlíka a tiež obsahuje aj viac sprievodných prvkov.

Aký je minimálny obsah uhlíka v zliatine, aby sa mohla nazývať liatinou?

Zliatina železa s uhlíkom a inými prvkami s obsahom uhlíka väčším ako 2,14% sa nazýva liatina.

Známou zliatinou je aj dural. Ktorý kov je v ňom zastúpený najviac?

Dural (z angl. durable aluminium) je zliatina hliníka s meďou a horčíkom (Al-Cu4-Mg). Obsah medi v zliatine je približne 4 %, obsah horčíka je menší ako 1 %. Pri zvýšenom podiele horčíka sa zliatina nazýva aj superdural (Al-Cu4-Mg1).

Ako sa volá zliatina medi, zinku a niklu, využívaná na výrobu postriebrených nádob, ale aj v bižutérii či v hračkárstve?

Alpaka je zliatina medi, zinku a niklu, prípadne ďalších kovov, v Nemecku pre svoj vzhľad známa tiež ako nové striebro. Často býva označovaná aj ako pakfón, v takom prípade však môže ísť aj o zliatinu medi a niklu s prídavkom železa alebo mangánu.

V možnostiach predchádzajúcej otázky sa nachádzala zliatina elektrum. Ktoré dva kovy ju tvoria?

Elektrum, niekedy označované aj ako elektron či elektra, je zliatina zlata a striebra so stopovým množstvom medi či iných kovov.

Invar je zliatina dvoch prvkov, a to železa s...

Invar je zliatina železa a niklu v pomere 36 % nikel a 64 % železo, s malou prímesou uhlíka a chrómu. Túto zliatinu vynašiel v roku 1896 švajčiarsky fyzik Charles Edouard Guillaume, za čo dostal v roku 1920 Nobelovu cenu za fyziku.

Z akých dvoch kovov je tvorená mosadz?

Mosadz je zliatina medi so zinkom, prípadne s ďalšími prvkami s menším podielom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )