Foto: Banská Bystrica/Terminal

Matej Mensatoris / / Lokál
Keď sa povie na Slovensku výraz „autobusová stanica“, väčšine z nás sa pred očami zjaví starý socialistický kolos, v ktorom sa nachádza jeden bufet a pár lavičiek, kde sa občas bojíte aj sadnúť.

Dnes by sme vám chceli ukázať pravý opak. Presunieme sa do Banskej Bystrice, kde sa bude čoskoro nachádzať jedna z najkrajších a najmodernejších autobusových staníc na Slovensku. Aspoň zatiaľ, kým ju nepredbehne naše hlavné mesto.

Plán vybudovať v Banskej Bystrici poriadnu stanicu bol už dávno, ale všetko to skončilo v čase, keď sme sa „prehupli“ do nového režimu (samostatná Slovenská republika) a stavba, lepšie povedané jej základy začala zrazu chátrať. Fungovali len nástupištia, ktoré neboli nijak vábivé a vyššie spomínaný bufet bol naozaj realitou.

Foto: Banská Bystrica

Všetko to skončilo v januári minulého roka, kedy sa mesto Banská Bystrica konečne dohodlo s investorom na pláne, ako premeniť „starého strašiaka“ na niečo krásne a moderné. Skepticizmu bolo v meste pod Urpínom na rozdávanie, kedže pokusov o prerobenie stanice bolo v minulosti už niekoľko, ale tento raz sa situácia neopakovala. Na jeseň tohto roka by mal v Banskej Bystrici naozaj vyrásť moderný komplex, ktorý bude spĺňať všetky potrebné parametre.

Nebude to však len obyčajná autobusová stanica, ale aj obchodná pasáž, ktorá ju prepojí so železničnou stanicou. Poďme sa na tento skvost pozrieť trochu bližšie.

Foto: Terminal

Celý komplex dostal názov Terminal Vlak Bus Shopping Banská Bystrica. Trochu nešťastný názov, no nevadí. Celková investícia sa stále odhaduje na zhruba 20 miliónov eur. Samotný dopravný terminál, kde sa budú nachádzať 18 nástupíšť, bude situovaný pod nákupným centrom, ktoré bude tvoriť asi 40 obchodných jednotiek.

Podľa slov investora, presklené zastávky budú mať bezpečnostné sklo a ochranné fólie, LCD display s online textovými a hlasovými správami o odchodoch a príchodoch autobusov spolu s informáciami o trasách autobusov s možnosťou porovnania so skutočným cestovným poriadkom. Každé nástupište bude vybavené osvetlením a kamerovým systémom, integrovaným do panelu, ktorý zaznamenáva pohyb pred displeymi. Spomenieme napríklad ešte inteligentné lavičky s elektrickou zásuvkou a USB pripojením, ktorých bude naozaj dostatok.

Presne dnes, 21.9. 2017 je ten deň, kedy sa z Banskej Bystrice stane mesto s najmodernejšou a najkrajšou autobusovou stanicou na Slovensku, ktorá v tomto rebríčku na istý čas predbehla aj naše hlavné mesto, ktoré si na svoj skvost ešte chvíľu počká.

Pri tejto príležitosti sú priamo v nákupnej časti usporiadané veľkolepé oslavy, ktoré budú trvať až tri dni. V kultúrnom programe vystúpia fenomenálny bystrický gitarista Dávid Bílek, slovenský raper Majk Spirit, skupina Polemic,  Čarovné ostrohy, folklórny súbor Urpín a ďalší umelci. Moderujú  Barbora Rakovská a Martin Chynoranský.

Celkovú premenu starej autobusovej stanice na novú podobu, nájdete vo videu nižšie:

Najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku v B.Bystrici otvoria už čoskoro! V tomto videu si môžete pozrieť premenu starej autobusovej stanice na najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku, od roku 2014 keď sa stará stanica začala búrať až po súčasnosť. Otvoríme už čoskoro, sledujte nás! 🚆🚆🚆🚌🚌🚌🛍🛍🛍

Posted by Terminal Vlak-Bus-Shopping on Sonntag, 27. August 2017

Odteraz bude zrejme Banská Bystrica obľúbenou zastávkou aj na vašich cestách a my sa už nevieme dočkať, kedy ju otestujeme na vlastnej koži.

Pozri aj: Na 360 stupňovú vyhliadku v Bachledke si turisti budú musieť počkať. Otvorenie chodníka korunami stromov sa presúva na neskôr

sketcher.startitup.sk
Komentovať (0)