Foto: Pixabay

Problém s kontaminovanou ropou naberá na obrátkach.

Pred niekoľkými dňami sa objavili prvé správy o kontaminovanej rope, ktoré dodali Rusi do Bieloruska. Problém s kvalitou ropy distribuovanou prostredníctvom ropovodu Družba potvrdili obe krajiny. Európske krajiny sa tak postupne otáčajú ruskej rope chrbtom. Kohútiky zastavili v Bielorusku a ropu z Ruska prestali prijímať v Poľsku, Nemecku i Česku. Na Slovensko by však mala doraziť v najbližších dňoch. 

O tom, že Európa je od ruskej ropy závislá niet pochýb. Čo sa stane keď sa kohútiky zastavia, alebo sa ropa znehodnotí ukazujú posledné dni. Na nekvalitnú a kontaminovanú ropu sa ako prví začali sťažovať v Bielorusku. Krajina patrí k najvýznamnejším tranzitným krajinám odkiaľ sa ropa distribuuje Družbou dvoma rôznymi smermi. Severným ropovodom cez Poľsko až do Nemecka a južnou vetvou cez Ukrajinu do Česka, Maďarska či na Slovensko.

Foto: Sieť ropovodov v Európe (Conscious/Wikimedia)

V ruskej rope objavili už minulý týždeň extrémne vysoké hodnoty organického chloridu. Ten je určený na zvýšenie produkcie, pred exportom ropy sa však musí od suroviny oddeliť. Kto v Rusku ropu kontaminoval zatiaľ nie je jasné, nachádzalo sa v nej však až 17-násobne viac chloridu ako býva štandardom. Takáto nekvalitná surovina však môže poškodiť rafinérie, ktoré ropu spracuvávajú na ďalšie produkty. Bielorusko preto od Ruska žiada niekoľkomiliónové kompenzácie.

Foto: Historická fotografia výstavby ropovodu Družba (Archív TASR)

Poľsko, Nemecko aj Česko dodávky zastavili

Dovoz ruskej ropy už zablokovali v Poľsku, v Nemecku a podľa najnovších informácií aj v Česku. Ako uviedla agentúra Reuters, zastavenie dovozu prostredníctvom ropovodu Družba môže spôsobiť problémy s dostatkom suroviny európskym rafinériám patriacim poľským firmám PKN Orlen a Grupa Lotos, ako aj nemeckým rafinériám patriacim spoločnostiam Total, Shell, Eni a Rosnefť. Firmy sa však snažia nájsť riešenie. Ako uviedol jeden z obchodníkov, budú pracovať v obmedzenom režime a prípadne dovezú ropu z iných zdrojov. Dva zdroje sa pre Reuters vyjadrili, že aj Česko pozastavilo nákup ropy cez Družbu, aj keď podľa bieloruského prevádzkovateľa ropovodov zákazníci, ktorí sú napojení na južnú vetvu ropovodu, zatiaľ surovinu odoberajú.

Foto: Ilustračné (Archív TASR)

Na Slovensku je za pár dní

Spoločnosť Transpetrol, a. s., prevádzkovateľ ropovodného systému na Slovensku, podľa svojich informácií zatiaľ nemôže potvrdiť prítomnosť ruskej exportnej zmesi so zmenenými kvalitatívnymi parametrami. Uviedol to pre TASR Matej Poriez, riaditeľ právneho odboru a kontroly Transpetrol. Podľa agentúry Reuters by sa kontaminovaná ropa mala dostať na Slovensko v priebehu 4 až 5 dní.

Ruské ministerstvo energetiky uviedlo, že Transnefť sa snaží problém vyriešiť čo najskôr, presnejší časový rámec ale neuviedlo. Podľa zdroja z ruského energetického sektora oboznámeného so situáciou by sa problém so znečistenou ropou mohol vyriešiť do konca týždňa. Zástupcovia ruskej vlády chcú o probléme rokovať vo štvrtok.

Aktualizácia:

Dodávky kontaminovanej ropy z Ruska zastavilo už aj Slovensko, informuje TASR. Informáciu potvrdila spoločnosť Transpetrol, ktorá ropovod na Slovensku prevádzkuje. Urobila tak na požiadanie rafinérie Slovnaft, ktorá si odmietla prevziať ropu, pretože obsahuje organický chlór. Znečistené dodávky ropy by mohli poškodiť zariadenie rafinérie.

Na základe následného odmietnutia prevzatia takejto ropy spoločnosťou Slovnaft pristúpila spoločnosť Transpetrol s okamžitou platnosťou k technickej odstávke ropovodu medzi SR a Ukrajinou až do vyriešenia vzniknutej situácie a prijatia adekvátnych opatrení na úpravu parametrov prepravovanej ropy,“ priblížil Transpetrol.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články