Michal Blaško / / Kultúra
Britské elektronické duo Lamb sa po roku aj štvrť od vypredaného bratislavského koncertu vracia na rovnaké miesto činu. Jedno z najzvučnejších mien britskej nezávislej...

Britské elektronické duo Lamb sa po roku aj štvrť od vypredaného bratislavského koncertu vracia na rovnaké miesto činu. Jedno z najzvučnejších mien britskej nezávislej scény vystúpi 23. marca 2016 v bratislavskom MMC. Ako frontman Sex Pistols zmenil spôsob, ako dnes vnímame hudbu, a ovplyvnil celé generácie muzikantov. Po rozpade Sex Pistols založil Public Image Limited a v máji ich privedie do Bratislavy. Johnny Rotten alias John Lydon, jedna z najvplyvnejších osobností hudobného sveta, vystúpi po prvýkrát v Bratislave 17. mája 2016. Koncert sa uskutoční v klube MMC.

LAMB

Lamb začali ako jedni z prvých už v polovici 90. rokov ozvláštňovať drum n bass a jungle ženským vokálom, a do chladných beatov pridali takú dávku citov, že to celý žáner zmenilo na nepoznanie. Ich hudba je od začiatku postavená práve na kontraste zasneného anjelského vokálu so srdce drásajúcimi beatmi.

lamb2
Každý tón a každé slovo textu má v ponímaní speváčky Lou Rhodes a producenta Andyho Barlowa svoj význam, podobne ako pódiová show a videá, ktoré sú podľa ich vlastných slov ovplyvnené kyberpunkom a zen budhizmom.

Lou s Andym sa dali dokopy v roku 1994 a o dva roky neskôr vydali debutový album s eponymným názvom Lamb. Z neho pochádza aj ich najznámejšia pesnička Gorecki, založená na vysamplovanom motíve od poľského skladateľa Henryka Góreckeho.

Nasledovali albumy Fear of Fours (1999) a What Sound (2001) s ďalším zásadným hitom Gabriel. V roku 2003 vychádza štvrtý a na dlhú dobu posledný album Between Darkness and Wonder, krátko po ňom sa Lou s Andym rozhodli pokračovať každý sólovo.

Lou Rhodes vyplnila pauzu úspešnou sólovou kariérou, počas ktorej ju absencia Andyho beatov posunula hlbšie do folkových vôd. Vydala tri sólové albumy, z ktorých hneď ten prvý, Beloved One z roku 2006, bol nominovaný na prestížnu Mercury Music Prize.

[youtube 99lDR6jZ8yE 720 410]

Duo sa dalo opäť dokopy v roku 2009 a obklopilo sa tímov sprievodných muzikantov, s ktorými mali v pláne odohrať pôvodne len niekoľko koncertov. Chémia však opäť zafungovala, v roku 2010 začínajú nahrávať piaty album s názvom „5“ a zo zamýšľaných niekoľkých vystúpení sa stávajú desiatky odohratých a veľmi často vypredaných koncertov.

Lou a Andyho zvykne na turné sprevádzať ako tretí člen basgitarista Jon Thorne a „na striedačku“ aj ďalší muzikanti vrátane islandského gitaristu Oddura Mara Runnarsona či dánskeho bubeníka Nikolaja Bjerreho.

Bratislavský koncert bude mixom najväčších hitov zo starších albumov a materiálu zo zatiaľ posledného albumu Backspace Unwind, ktorý Lamb vydali koncom roku 2014. Po vypredaní prvej stovky 20-eurových lístkov sa do predaja dostane 200 vstupeniek po 25 eur, zvyšné predpredajové lístky budú už v cene 30 eur.

Public Image Limited

Public Image Limited (P.I.L.) vyrážajú v máji na európske turné, ktoré sa začína v španielskej Valencii a končí v Charkove na Ukrajine. Koncert bude mixom ich najväčších hitov ako Rise alebo Public Image a materiálu z ich posledných dvoch albumov – This is PiL (2012) a What the World Needs Now (2015).

PIL 2

Na rozdiel od niektorých iných legendárnych kapiel, ktoré zvyknú žiť len zo zašlej slávy, P.I.L. podľa renomovaných hudobných publicistov zrejú ako víno. Väčšina ich koncertov v roku 2015 bola vypredaná a podľa recenzií išlo o najvydarenejšie koncerty, aké kedy kapela odohrala.

Public Image Limited majú na konte 10 radových albumov. Debutovali v roku 1978 s LP First Issue, ôsmy album That What Is Not z roku 1992 bol nadlho ich posledným. Nasledovala sedemnásťročná prestávka a v roku 2009 prekvapivý návrat na pódiá a neskôr opäť aj do štúdia.

V roku 2012 sa P.I.L. vrátili vo veľkom štýle oceňovaným albumom This is PiL, a v septembri minulého roku pridali zatiaľ posledný, desiaty album What the World Needs Now, ktorý je podľa The Guardian ešte lepší ako jeho predchodca. Renomovaný britský denník chváli najmä Lydonov hlasový prejav: „kričí, pľuje, tíško si pospevuje, v zápätí opäť reve, dusí sa a šepká, to všetko s rovnakým nasadením,“ píše The Guardian.

[youtube uCZt22aQyIk 720 410]

„Nemyslím si, že to, čo svet potrebuje, je Donald Trump. Veď to je úplný cvok!“ odpovedal John Lydon, keď sa ho nedávno pýtal magazín Rolling Stone na názov aktuálneho albumu (v preklade „Čo dnes svet potrebuje“). „Na rozdiel od všetkých, ktorí sa vymedzujú voči všetkým ostatným, a každého zabíjajú, pretože je iný, ja vidím svet úplne odlišne. Rozdiely medzi nami sú to, čo nás robia kompletnými, a nie naopak,“ hovorí Lydon.Komentovať (0)