Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Odborníkov na ľudské civilizácie a genetiku človeka už dlhé roky zaujímalo, kto je skutočne pôvodným obyvateľom Austrálie. Doteraz sa totiž verilo, že Aborigénci nie sú „pravými“ pôvodnými obyvateľmi. Podľa mnohých mali byť Aborigénci potomkovia pôvodných obyvateľov a prisťahovalcov z Indie, ktorí sem pricestovali asi pred 5000 rokmi. Všetko je však tak, ako sedliacky rozum káže. Prvým človekom v Austrálii bol podľa výsledkov štúdií skutočne Aborigénec.

Kedy a ako sa však títo „praľudia“ dostali do Austrálie? Kolískou človeka je predsa tak veľmi vzdialená Afrika. Podľa výskumu génov ľudí z rôznych častí sveta bola táto teória potvrdená už dávno. Svojím spôsobom sme všetci Afričania… Aborigénci sa do Austrálie dostali asi pred 50 000 rokmi. Ich cesta však bola neskutočne dlhá…

Migračná vlna predchodcov moderného človeka sa totiž z Afriky vydala asi pred 72 000 rokmi. Trvalo 14 000 rokov, kým sa skupina Aborigéncov a Papuánov oddelila od hlavnej migračnej vlny a zamierila smerom do Austrálie. Títo „praľudia“ museli byť neskutočne odvážni. Boli to pravdepodobne prví ľudia, ktorí prekročili oceán a asi pred 50 000 rokmi sa takto Aborigénci dostali do Austrálie, kde sa usadili a žijú tu dodnes.

about-australia.com
about-australia.com

Aborigénci žili desaťtisíce rokov s dokonale čistým génom. Pred asi 5000 rokmi sa však do Austrálie dostali prví ľudia z Indie. Tak sa genofond Aborigéncov trochu zamiešal, no i ho z 96% tvorí stále pôvodný gén z Afriky.

Príbehy
0
Komentovať (0)