Foto: Wikimedia CC (Nicolas Völcker)

Na čarovných Galapágoch pozorovali vedci zázrak života.

Nie je žiadnou novinkou, že činnosťou človeka klesá prirodzená vitálnosť ekosystému. V ohrození sú stovky až tisíce druhov rastlín a zvierat po celom svete. Vyhynutie hrozilo aj korytnačke obrovskej, ktorej domov je na Galapágoch. Našťastie je tu však samec Diego, ktorý značne prispel k tomu, aby pomohol zachovať svoj druh.

Ako páše portál Lad Bible, na ostrove Santa Cruz Island, ktorý sa nachádza na juhozápadnom pobreží Kalifornie, sa od 60. rokov konal program množenia korytnačiek obrovských. V časoch, kedy bol tento projekt len v plienkach, zostali na Galapágoch z druhu Chelonoidis hoodensis len dva samce a dvanásť samičiek.

Blížila sa katastrofa

Za viac než 50 rokov pôsobenia projektu sa však ich počet rozrástol na viac než dvetisíc jedincov, pričom pre až 40 % z týchto korytnačiek sú priamymi príbuznými hrdinského Diega. Ministerstvo životného prostredia na Ekvádore sa tak rozhodlo túto iniciatívu ukončiť. Dobre správy už potvrdil aj samotný národný park Galapágy.

Odborníci na základe svojich poznatkov a historických záznamov zvážili niekoľko možných scenárov, ktoré pre korytnačky teraz môžu nastať. V každom prípade z ich výpočtov vyšlo, že druh bude schopný sa o seba postarať aj sám, a preto bo mohol byť projekt párenia korytnačiek obrovských zrušený.

Happy End

A čo sa týka Diega, ten by sa mal dočkať zaslúženého odpočinku. Koniec-koncov, tento samec korytnačky obrovskej, ktorý sa výrazne podieľal na záchrane svojho druhu, má už viac ako sto rokov. Vedci majú v pláne ho poslať z kalifornského ostrova späť na rodný ostrov Española na Galapágoch. Spoločne s Diegom sa do voľnej prírody vráti aj ostatných štrnásť jedincov, ktorí sa podieľali na obnove svojho druhu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )