Foto: wikimedia.org(nasa)/flickr.com(Vintageprintabl1)

/ 0 / Matej Mensatoris
Dnes uplynulo 60 rokov od prvého letu živej bytosti do vesmíru.

Bol ním pes Lajka, ktorého na obežnú dráhu Zeme vyniesla v roku 1957 sovietska umelá družica Sputnik-2, píše agentúra TASS. Lajka sa však zapísala do histórie zároveň ako prvý živý tvor, ktorý vo vesmíre zahynul, keďže vtedajšia technológia neumožňovala bezpečný návrat. Zviera zahynulo dôsledkom prehriatia jeho kabíny päť až sedem hodín po štarte.

Na let pripravovalo špeciálne laboratórium celkovo desať psov. Vedci zámerne vybrali na tento účel túlavých psov, ktorí znesú tvrdšie podmienky než plemenné druhy. Víťazom sa stala dvojročná Lajka s hmotnosťou šesť kilogramov.

Štart sa uskutočnil mesiac po vypustení prvej umelej družice Sputnik-1 z budúceho kozmodrómu Bajkonur. Družica zostala na obežnej dráhe Zeme až do 14. apríla 1958, keď zhorela v atmosfére. Medzitým vykonala 2370 obletov planéty.
Art - Stamp Art - Russia - Space Dog Laika

V roku 2008 odhalili Lajke pamätník na základni ruských vzdušných síl pri Moskve, kde ju pripravovali na let. Dielo má podobu psa stojaceho na špici rakety. Lajka je stvárnená aj na Pamätníku dobyvateľov kozmu v Moskve.

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

TASRKomentovať (0)