Aj zvieratá sú tvory s emóciami, ako sú láska, strach, či osamelosť. Jasnejší dôkaz, ako tento, snáď už ani neexistuje.

Polárna medvedica v San Diegu v SeaWorld umrela na „zlomené srdce“ po tom, ako jej spoločníčku presunuli na iné miesto v rámci chovného programu. 21 ročná Szenja bola nájdená chovateľmi vo výbehu mŕtva po tom, čo niekoľko dní odmietala jesť a bola letargická. Spoločnosť jej donedávna robila samica menom Snowflake, jediná ďalšia polárna medvedica v SeaWorld v San Diegu. Snowflake však vo februári presunuli do Pittsburgu.

Po tom, ako sa rozhodlo, že Snowflake bude presunutá, tisícky milovníkov zvierat podpísali petíciu, aby medvedicu nepresúvali. Rozdelenie medvedíc im pripadalo príliš kruté. Dodávali tiež, že 60 percent polárnych medveďov narodených v zajatí umrie. Bolo to však zbytočné.

Nerozlučná dvojka žila spolu v jednom výbehu od roku 1997, keď SeaWorld prvýkrát otvoril svoje brány pre verejnosť.

facebook.com

Toto nebol prvý prípad, kedy bola Snowflake v rámci chovného programu presunutá inde, avšak doteraz išla Szenja vždy s ňou. Výkonná viceprezidentka organizácie PETA, Tracy Remain tvrdí, že Szenja umrela na zlomené srdce.

„Po tom, ako medvedice žili spolu 20 rokov a boli rozdelené, keď Snowflake previezli do Pittsburgu, aby sa mohli narodiť ďalšie úbohé medvede v zajatí, Szenja urobila to, čo by urobil aj každý človek, ktorý stratí nádej. Vzdala to.“            

Toto by mal byť pre SeaWorld zdvihnutý varovný prst: Prestaňte množiť zvieratá a rozvážať ich, zatvorte výbehy a umiestnite zvieratá do rezervácií. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, loď sa bude potápať.

twitter.com

Hovorca SeaWorld sa vyjadril, že Szenja bola neustále sledovaná po tom, ako si personál všimol zmeny v jej správaní. Dodali, že jej smrť bola pre všetkých šokom. Al Garver, viceprezident SeaWorld sa vyjadril:

„Szenja bola milovaným členom našej zvieracej rodiny, jej smrť je veľkou stratou pre nás všetkých. Szenja sa dotkla sŕdc nie len tých, čo sa o ňu starali počas posledných dvoch desaťročí, ale aj miliónov hostí, ktorí mali tú česť vidieť ju naživo. Sme hrdí, že sme mohli byť súčasťou jej života, a že inšpirovala ľudí po celom svete, aby chránili polárne medvede v divočine.“

Szenjino telo bolo odoslané na pitvu a výsledky budú známe o niekoľko týždňov. Szenja bola súčasťou zoo takmer 20 rokov. Predtým žila v zoo vo Wuppertale. V divočine sa ľadové medvede dožívajú v priemere 15 až 18 rokov, môžu však žiť aj 20, či 30 rokov. Najstarší polárny medveď žijúci v divočine sa dožil 32 rokov. V zajatí sa jeden ľadový medveď dožil dokonca až 45 rokov.

Szenja určite nie je prvým a jediným takýmto prípadom. Dúfame však, že ich bude čoraz menej. Aký je váš názor na držanie a množenie zvierat v zoologických záhradách?

Pozri aj: Najsmutnejší ľadový medveď sveta je „zábavnou“ atrakciou v obchodnom centre v Číne

interez.sk (Petra Sušaninová) ladbible.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )