Lucia Mužlová / / Veda
Šialení vedci. Áno, párkrát sme už v našich článkoch o nich písali. Ich pokusy navonok nemali nič spoločné so zdravým rozumom, no napriek tomu vďaka niektorým...

Šialení vedci. Áno, párkrát sme už v našich článkoch o nich písali. Ich pokusy navonok nemali nič spoločné so zdravým rozumom, no napriek tomu vďaka niektorým je dnes medicína a výskum tam, kde je. Udalosti spred pár dní znovu šokovali svet, a tak môžeme fyzika Andreasa Wahla pokojne zaradiť k skupinke „šialených vedátorov“.

Andreas chcel demonštrovať niektoré Newtonove zákony kruhového pohybu a ako objekty s dostredivou silou, ktorá núti objekty aby nasledovali zakrivenú trajektóriu, zrýchľujú čím viac sa blížia k centrálnemu bodu. Ako sa však zdá, sterilné laboratóriá s malými kladkami a hmotnosťami to však nerobia dostatočne. Preto si Andreas povedal, že zavesenie sa 14 metrov nad povrchom je oveľa viac efektívnejšie. Pod článkom sa nachádza videoklip, ktorý je z nórskej show, ktorá sa nazýva „život na lane“. Bohužiaľ, ak sa nachádzate mimo Nórska, nemôžete vidieť celú show, preto vám aspoň ukážeme záznam, na ktorom uvidíte prípravné práce pre tento experiment.

[youtube 5ZnKIPfIhAQ 720 410]

0
Komentovať (0)