WAFF ultimate sweetness

katka / / Lokál
Tak, ako pred niekoľkými rokmi predstavoval fast food prelom v stravovaní, dnes sa posúvame bližšie k zdravej výžive. Tá sa pomaly, ale isto stáva dôležitou súčasťou života mnohých ľudí.

Ľudia sú sami o sebe stále rovnako uponáhľaní. Nechcú čakať v radoch, hoci sa nikam nenáhlia a všetko chcú hneď. S nástupom fast foodu sa problém s nedostatkom času zdanlivo vyriešil, no ľudstvu pribudla k lenivosti aj obezita. Prestali sa hýbať a jedli čoraz viac nezdravých jedál. Našťastie, doba sa postupne zase mení a v móde sú fitness centrá a zdravé jedlá. Práve v strave sa totiž ukrýva polovica úspechu.

To, čo je v Ázii alebo Amerike samozrejmosťou, sa stalo v posledných troch rokoch v Európe gastronomickým, dá sa povedať až módnym trendom. Street food sa stal hitom a jednou zo stánkových možností sú aj WAFF ultimate sweetness – lahodné waffle od Kristíny Denkovej.

Ako sa mladá žena ako vy dostane k práci, ako je pečenie wafflí?

Odmalička varím a pečiem, už v 13 rokoch sa mi podarilo upiecť odpaľované cesto. Baví ma to a k waffliam som sa dostala cez moju sestru, ktorá žije v holandskom meste Maastricht. Vždy, keď som za ňou prišla, nevedela som sa dočkať, kedy si pôjdeme dať waffle. Jednoducho ich zbožňujem. Po krátkom pobyte na škole v Holandsku som zistila, že nechcem študovať, ale pracovať. Postupne som sa prepracovala k nápadu s wafflami.

WAFF ultimate sweetness

Čiže zo sladkého koníčka sa stala plnohodnotná práca?

Skončila som Hotelovú akadémiu v Piešťanoch a vedela som, že chcem robiť vo svojom odbore, len som vtedy presne nevedela, na čo sa chcem špecializovať. Vyvinulo sa to týmto smerom a momentálne spájam koníček s prácou.

Podnikať v gastronómii sa dá rôzne. Ako vám napadlo „vyhnať“ waffle z reštaurácie na ulicu?

Som mladá a nemala som našetrených toľko peňazí, aby som si mohla dovoliť otvoriť prevádzku. Podarilo sa mi získať dotáciu – príspevok na rozbeh podnikania, na živnosť. Za tieto peniaze som mohla nakúpiť časť vybavenia. Formu street foodu som si nevyberala sama, muselo to takto byť. Spravila som prieskum trhu a z neho jasne vychádzalo, že ak chcem začať, musím ísť touto cestou. Plusom bolo to, že waffličky, aké robím ja, tu vo forme street foodu ešte neboli.

WAFF ultimate sweetness

Na Slovensku nie je celkom bežné jedávať na ulici. Nebáli ste sa reakcie ľudí?

Ľudia majú radi nové veci. Oslovilo ich to a myslím si, že street food ako taký sa začína na Slovensku rozmáhať a je jedno, či v rámci nejakého festivalu, alebo ako forma bežného stravovania.

Napriek tomu nie je jednoduché jesť po stojačky bez toho, aby skončila časť jedla na zemi alebo ešte horšie – na oblečení. Nehrozí to aj pri vašich waffliach?

Podávame ich v špeciálnej podobe ako mini kúsky waffličiek v papierovom kornútku, je to naša špecialita. Vonku je náročné jesť bez poriadneho príboru a taniera, prišla som na to, že sa dajú jednoducho zjesť z kornútku s  pomocou drevenej vidličky.

WAFF ultimate sweetness

Aké je tajomstvo vášho úspechu, čo ľuďom na waffliach najviac chutí?

Máme vlastnú receptúru. Samozrejme, sú inšpirované belgickými wafflami typu Liege, ale tie sú veľmi sladké. Tie naše robíme sladké tak akurát, je to ultimate sweetness. Po upečení sú chrumkavé na povrchu a vláčne vo vnútri. Čo sa týka príchutí, inšpirujem sa tým, aká je sezóna a podľa toho vymýšľam rôzne chute. Rada skúšam, kombinujem. Napríklad na jeseň som vymyslela kombináciu waffličiek s korenistým tekvicovým pyré, ktoré bolo spravené na sladko. To bola chuť! Momentálne chystáme na Street food park špeciality ako čokoláda s čili, jedlé kvety, ovocný kaviár vynikajúco ladí s vanilkovou polevou a ovocím na vrchu.

WAFF ultimate sweetness

Môžete už dnes povedať, že sa predávaním wafflí živíte?

WAFF ultimate sweetness oslávi prvý rok existencie prvého apríla. Už v škole som sa učila, že začínajúce podniky bývajú prvé tri roky v strate, samozrejme, záleží od okolností. Síce ma zatiaľ waffličky úplne neživia, ale myslím si, že je to na dobrej ceste.

Kde beriete inšpiráciu na ďalšie recepty?

Inšpirujem sa všetkým čo je okolo mňa, čo práve letí, keď niečo zaujímavé jem alebo pečiem nejaký koláč. Rôzne impulzy mi často dáva môj priateľ, napríklad čo by bolo dobré skúsiť na waffle alebo sa len tak rozprávame o kombináciách chutí.

WAFF ultimate sweetness
WAFF ultimate sweetness

Ak sa aj vám zbiehajú slinky, neváhajte a ochutnajte túto pochúťku. Waffle nájdete na Street food parku v Bratislave už od 29. marca do 1. apríla, kde bude WAFF oslavovať svoj prvý rok.

Pozri aj: Iba 8 ľudí by bývalo v Bratislave. Ako by to vyzeralo, keby na Slovensku žilo iba 100 ľudí?

interez.sk (katka)
0
Komentovať (0)