Pixabay/Jozefína Majchútová

Matej Mensatoris / / Lokál
Dokázali by ste sa na mesiac zriecť svojho súčasného príjmu a žiť len z minimálnej mzdy? Jozefína to dokázala a takto to celé zvládla.

Koľko zarábate vy? Táto pomerne chúlostivá otázka sa na Slovensku skloňuje často, v takmer všetkých pádoch a čím je príjem nižší, tým viac sa o ňom bavíme. V prípade, že vám niekto odpovie, že jeho zárobok je minimálna mzda, tak viete, že zarába 435 eur, čo po očistení od odvodov, predstavuje výslednú sumu 374 eur. Dokázali by ste z tejto sumy vyžiť?

Možno si poviete áno, no pravdepodobná odpoveď bude nie. Všetko samozrejme závisí od miesta kde bývate, vašich záujmov a potrieb, no najmä podľa vašich mesačných nákladov. Je ale reálne vyžiť z tejto sumy v hlavnom meste Slovenska? Túto otázku si položila aj Jozefína Majchútová, ktorá sa rozhodla podstúpiť skutočne originálny a jedinečný experiment. Vcítila sa do života všetkých tých, ktorí musia z necelých 400 eur, mesiac čo mesiac vyžiť a celý január svoje výdavky prispôsobovala tejto sume.

Hneď ako prvé si vyhradila peniaze, ktoré jednoducho musela uhradiť – nájom, internet a mobil. Po prepočítaní a odpočítaní týchto nákladov jej ostalo na mesiac iba 141,50 eur. To po prepočte na deň predstavuje sumu 4,56 eur. Asi si poviete, žiadna výhra…

Pixabay

To si určite povedala aj Jozefína a začali škrty výdajov, ktoré nie sú až tak dôležité. Poplatky za noviny a prístupy na internetové portály sa škrtli ako prvé, takisto aj výdaje za dopravu, ktoré nahradila chodením pešo. Rýchlo prišla na to, že posedenia s kamarátkami s kávičkou či koláčikom, ktoré sa pokojne môžu vyšplhať aj na 7 eur, budú musieť ísť na mesiac bokom. Taktiež dávanie tringeltu obsluhe, aj keď bola mimoriadne milá, jednoducho neprichádzalo do úvahy. „Luxus“ v podobe kúpi knihy, návštevy kina či nákupu nového oblečenia, to už znelo ako utopia. Neúprosný denný limit proste nepustil.

Facebook/Jozefína Majchútová

Počas celého mesiaca neustále počítala a prepočítavala. Prvotný chaos v obchode nahradil pokoj a sledovanie a porovnávanie cien. Zistila napríklad, že pri kúpe niečoho tak obyčajného, ako zopár jogurtov, môže ušetriť aj niekoľko eur, ktoré sa dajú využiť aj účelnejšie. Naučila sa tiež, že domáca strava, okrem toho, že je chutná, je aj lacná a obedňajšie návštevy nahradili obedy pripravené vopred doma.

Čo ju mrzelo bolo, že si nemohla dovoliť kúpiť priateľom darčeky k ich sviatkom. Najviac ju ale desila predstava neočakávaných výdavkov. Čo by sa stalo keby ochorela, potrebovala zubára, alebo sa jej niečo pokazilo? Aj keď sa vyskytli aj takéto problémy, tie sa vyriešili ešte dobre a najmä sa dali „prekusnúť“ keďže experiment sa týkal jedného mesiaca. Veď poškodené topánky sa dajú dať opraviť aj vo februári. Horšie by bolo, ak by takýto príjem mala mať každý mesiac, tam už by kalkulácia s neočakávanými výdajmi bola o to náročnejšia.

Facebook/Jozefína Majchútová

31. januára jej ostalo presne 2,36 eur. Experiment sa teda podaril a ako sama Jozefína napísala: Prežila som. Tento mesiac bol pre mňa veľmi náročný, veľmi si vážim ľudí, ktorí dokážu z tejto sumy vyžiť. Neviem si predstaviť, ako by som z tejto sumy mala fungovať mesiac čo mesiac. „

Pozri aj: Michelle si celý rok kupovala iba nevyhnutné veci pre život. Pozrite si, koľko peňazí ušetrila

interez.sk (mmm), Jozefína Majchútová - blog.sme.sk, facebook


Komentovať (0)