Neitz Laboratory

Farebná slepota je genetické ochorenie. Mnohí si myslia, že ľudia s týmto problémom nevidia žiadne farby a predstavujú si, že ich svet je ako v „čiernobielom...

Farebná slepota je genetické ochorenie. Mnohí si myslia, že ľudia s týmto problémom nevidia žiadne farby a predstavujú si, že ich svet je ako v „čiernobielom filme“. V skutočnosti však farebná slepota spôsobuje, že postihnutý človek má problém rozlišovať len niektoré farby, zvyčajne je to problém rozoznať červenú od zelenej, prípadne modrú od žltej farby. Štúdie ukazujú, že toto ochorenie postihuje až 10 miliónov Američanov. Úplná farboslepota je veľmi vzácny jav a nevyskytuje sa veľmi často.

Farebnú slepotu popísal prvýkrát anglický chemik John Dalton, a to už v roku 1798. Ochorenie dokázal popísať najmä vďaka tomu, že sám na farebnú slepotu trpel. Správne pomenovanie tohto ochorenia je preto „Daltonizmus“, podľa jeho objaviteľa.

Najčastejšia príčina farbosleposti je chyba vo vývoji jednej alebo viacerých sád čapíkov sietnice, ktoré vnímajú farbu svetla a odovzdávajú túto informáciu ďalej do zrakového nervu. Farebná slepota je teda genetické ochorenie a postihuje takmer výlučne mužov.

Wikimedia
Wikimedia

Prejavy farebnej slepoty môžu byť odlišné, záleží od toho, ktoré sady čapíkov sú poškodené. Spravidla má postihnutý jedinec problém rozlíšiť červenú a zelenú farbu, v inom prípade je to problém s modrou a žltou farbou. Obrázok hore ukazuje rozdiel v tom, ako vidí rovnaký obrázok človek s normálnym videným a človek s problémom rozlíšiť červenú a zelenú farbu.

Existujú viaceré testy ktoré dokážu identifikovať problém s rozlišovaním farieb. Najčastejšie sa používa test na rozlišovanie červenej a zelenej farby, kde potreba rozlíšenia týchto dvoch farieb je dôležitá najmä u motoristov. Takéto testy zobrazujú zvyčajne nejaký znak či symbol v obrázku zloženého z bodov.

wikimedia
Wikimedia

Ak si nie ste istý čo vidíte na obrázku hore, alebo si chcete vyskúšať očný test zameraný na to, ako dokážete rozlíšiť odtiene farieb, kliknite sem a zistite, či sa problém s farboslepotou týka aj vás.

Na nasledujúcom obrázku môžeme vidieť ako asi vnímajú svet ľudia s takýmto postihnutím. Farboslepý človek zvyčajne vidí farby ako je červená či zelená, len ako odtiene hnedej alebo šedej farby. Spomínaná totálna farbosleposť je veľmi vzácnym javom.

Neitz Laboratory
Neitz Laboratory

Momentálne neexistuje žiadna liečba farebnej slepoty. Prebiehajú však pokusy a štúdie v génovom inžinierstve a vedci dúfajú, že čoskoro by sa im mohlo podariť vytvoriť mechanizmus na opravu poškodených očných čapíkov.

Niektoré spoločnosti vyvíjajú tiež špeciálne okuliare pre ľudí trpiaci týmto ochorením. Takéto okuliare síce neumožňujú vidieť farbu správne, no dokážu zmeniť odtiene farieb tak, že farboslepý človek dokáže vnímať, že na obrázku sú dve rozdielne farby a nie len jedna, ako by sa mu bez týchto špeciálnych okuliarov javilo.

Adam Fenton
Adam Fenton

Farebná slepota je ochorenie, ktoré síce človeka priamo neohrozuje, no určite nie je príjemné a v mnohých prípadoch môže spôsobovať problémy a nedorozumenia. Ako sme už spomínali, nebezpečná je najmä pre motoristov, ktorí nedokážu rozlíšiť základné farby na svetelných semaforoch a musia sa tak orientovať iba podľa pozície svietiacej farby na semafore. Je však pravdou, že takýto človek by sa technicky ani nemal dostať k vodičskému preukazu, keďže by nemal prejsť zdravotnou prehliadkou.

Ostáva nám len dúfať, že vedcom sa čoskoro podarí rozlúsknuť problém tohto ochorenia a vynájde sa spôsob, ako takýmto ľuďom pomôcť vidieť svet, tentoraz už v skutočných farbách.

Uložiť článok

Najnovšie články