Foto: TASR/publicdomainpicture.net

V súčasnosti sa ľudstvo vesmírom zaoberá viac než kedykoľvek predtým.

Teleskopy sú schopné zachytávať čoraz detailnejšie zábery, človek dokáže dostať techniku tam, kam ľudské oko doteraz ani nedovidelo a nové objavy pribúdajú neuveriteľne rýchlo. Obrovský krok vpred urobila Čína. Na Mesiaci sa totiž odborníkom z tejto krajiny podarilo vypestovať prvú rastlinu.

Zaujímavosti o mesiaci

Úspešná misia

Semená bavlny a zemiakov boli na Mesiac vyvezené v rámci misie Čchang-e 4 a fakt, že rastlinka vyklíčila, predstavuje obrovský prielom. Schopnosť vypestovať rastlinu v natoľko odlišných podmienkach otvára brány celkom novým možnostiam, napríklad v rámci dlhodobého skúmania vesmíru.

Odvrátená strana Mesiaca

Misia Čchang-e 4 bola prvou, ktorá sa odvážila pristáť na odvrátenej strane Mesiaca a preskúmať ju. Stalo sa tak len nedávno, sonda pristála na Mesiaci 3. januára a na palube niesla nástroje potrebné na geologický prieskum. Predtým už sa odborníkom podarilo vypestovať rastliny v podmienkach vesmírnej stanice, avšak toto je prvý prípad, kedy sa to podarilo priamo na Mesiaci.

Cesta na Mars

Ak to takto pôjde ďalej, ľudstvo sa možno čoskoro dostane aj na Mars. Doteraz totiž predstavovalo problém dostatočné množstvo zásob, ktoré by bolo potrebné uniesť. Ak si však posádka bude schopná sama vypestovať rastliny, situácia sa výrazne zmení.

Misia na Mars by totiž mohla trvať aj dva a pol roka a také množstvo zásob pre celú posádku bez opätovného doplnenia zatiaľ nie je možné uniesť. Mesiac by teda mohol predstavovať medzizastávku, kde by sa zásoby doplnili.

Samoudržateľný systém

Čo sa vlastne podarilo vypestovať? Na Mesiac boli dovezené semená bavlny, zemiakov, ale aj vajíčka vínnych mušiek a kvasinky. Rastliny sú uzavreté v špeciálnych kontajneroch, na ktorých výrobe sa podieľalo 28 čínskych univerzít. Kontajner je 18 centimetrov vysoký, váži približne tri kilogramy a vo vnútri sa nachádza voda, vzduch svetlo a potrebné živiny.

Cieľom odborníkov je vytvoriť drobný samoudržateľný systém, problém však predstavuje kolísavá teplota na Mesiaci, ktorá sa pohybuje od -173°C až po 100°C. Okrem toho, vedci skúmajú aj to, ako v zmenených podmienkach prebieha dýchanie a fotosyntéza rastlín.

Kontaminácia Mesiaca

Jednou z obáv odborníkov je aj to, či sa pestovaním rastlín povrch Mesiaca nekontaminuje, myslia si však, že riziko, že sa tak stane, je minimálne. Okrem toho, astronauti z misie Apollo tu už nádobu s biologickým odpadom po sebe zanechali.

Aj keď teda vedci musia čeliť mnohým prekážkam, tento úspech patrí medzi tie najvýznamnejšie, aké doteraz ľudstvo dosiahlo.

bbc
Uložiť článok

Najnovšie články