Ilustračná foto: Archív TASR

Zdržíte sa hlavne počas víkendových dní.

Slováci, ktorí z dovolenky cestujú cez Srbsko a Maďarsko, by sa mali vyhnúť hlavnému diaľničnému hraničnému priechodu Horgoš I. Odporúča to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR s tým, že sa tam čaká aj 10 hodín, najmä počas víkendov. Podobná situácia je podľa jeho informácií aj na vedľajšom hraničnom priechode Horgoš II.

“Cestujúcej verejnosti odporúčame využiť menšie alternatívne hraničné priechody smerom do Maďarska: Kelebija a Bački Breg otvorené 24 hodín, respektíve Bački Vinogradi, Djala, Bajmok a Rastina, ktoré sú otvorené od 7. do 19. h. Súčasne odporúčame dostatočne sa zásobiť pitnou vodou,” dodal slovenský rezort diplomacie. Momentálnu situáciu odporúča overiť si na stránkach srbského auto-moto klubu.

Uvedené hraničné priechody nezvládajú nápor turistov vracajúcich sa z dovolenkových destinácií ako je Bulharsko, Grécko či Turecko. Situácia s niekoľkohodinovými čakačkami na hraniciach sa opakuje pravidelne každý rok, pričom najvyťaženejšie sú práve počas víkendových dní.

Srbsko-maďarské hraničné priechody Horgoš I. a II. najčastejšie pre jednoduchosť cesty využívajú slovenskí, českí, rakúski a nemeckí vodiči.

Srbsko, mimochodom, nedávno zvýšilo maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach zo 120 na 130 kilometrov za hodinu. “Táto zmena sa týka všetkých diaľničných úsekov v Srbsku s výnimkou tých, kde dopravné značenie stanovuje inú výšku maximálnej povolenej rýchlosti,” uvádza slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe.

Vodičov zároveň tiež upozorňujú na zvýšený počet kontrol počas letnej turistickej sezóny.  Mimoriadne veľkú intenzita premávky, ktorá spôsobuje aj dlhé čakania na hraničných priechodoch si zárove§ vyžaduje aj zvýšenú pozornosť a koncentráciu vodičov.

0
Uložiť článok
Komentovať