Foto: wikimedia.org

Ako hovorí jedno príslovie: Za chyby sa platí. Niekedy sa za chyby platí aj v miliónoch či miliardách eur. Prinášame vám 10 chýb, za ktoré spoločnosti zaplatili nemalé finančné prostriedky.

Každý z nás občas robí chyby. Niektoré sú banálne a nemajú dopad na ďalšie veci v našom živote, iné sú vážne a ich napravenie nás stojí veľa úsilia. Niektoré chyby sa už však nedajú napraviť a ostávajú nám len oči pre plač, tak ako niektorým ľuďom z nášho článku.

Odmietnutie J.K.Rowlingovej

Dvanásť vydavateľstiev odmietlo rukopis Harryho Pottera od spisovateľky Joanne Rowlingovej, kým ju vydavateľstvo Bloomsbury nakoniec prijalo na základe rady osemročnej dcéry šéfa daného vydavateľstva. Knihy boli následne preložené do viac ako 60 jazykov a Rowlingová zarobila 1 miliardu dolárov (670 miliónov libier).

wikimedia.org

Zahodenie Bitcoinov

James Howells kúpil v roku 2009 7 500 Bitcoinov, keď ich hodnota bola takmer nulová. Avšak do roku 2013 mal jeden Bitcoin už hodnotu 613 libier, čím Walesanovi zarobili 4,5 milióna libier. Jediný háčik bol v tom, že James  pevný disk s Bitcoinami odložil do zásuvky a nechal ho tam niekoľko rokov, až kým na to zabudol. Keď sa rozhodol vymeniť nábytok, jednoducho starý vyhodil bez pomyslenia na to, čo sa v ňom skrýva. Po tom, čo si uvedomil svoju chybu, urobil v nádeji výlet na miestnu skládku, kde mu bolo povedané, že pevný disk by mohol byť na ktoromkoľvek mieste pod asi 1,5 metrovou vrstvou odpadu.

pixabay.com

Nekúpenie spoločnosti Google za 1 milión dolárov

Zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin v roku 1999 oslovili generálneho riaditeľa spoločnosti Excite Georga Bella s ponukou, že hľadajú kupca pre vyhľadávací nástroj za približne 1 milión dolárov. Keďže Bell nemal záujem o počiatočnú ponuku, dvojica znížila cenu na 750 000 dolárov a snažila sa ho presvedčiť. On stále odmietal. Dnes má spoločnosť Google hodnotu približne 365 miliárd dolárov. Tomu sa hovorí zlé rozhodnutie.

pixabay.com

Nezabitie Hitlera

V roku 1914 sa britský vojak Henry Tandey, ktorý sa v prvej svetovej vojne stal najviac oceňovaným vojakom, narazil na zraneného a neozbrojeného nemeckého vojaka v priekope, ktorého meno bolo Adolf Hitler. Henry sa údajne rozhodol, že bezbranného vojaka chladnokrvne nezastrelí. Dodnes sa vedú debaty o tom, či je tento príbeh pravdivý.

wikimedia.org

Predaj 610 000 akcií namiesto jednej

V roku 2005 japonský obchodník stál  svoju spoločnosť 190 miliónov libier po takzvanom obchode „tučný prst“, v ktorom predával 610 000 akcií za 1 yen namiesto toho, aby predával jednu akciu za 610 000 jenov, ako mal. Napriek opakovaným žiadostiam spoločnosti Mizuho Securities zrušiť obchod, Tokijská burza odmietla tieto žiadosti akceptovať a spoločnosť bola nútená k spätnému odkúpeniu akcií za zvýšené ceny.

pixabay.com

Hnev Džingischána

Džingischán, vládca mongolskej ríše, sa v 13. storočí snažil otvoriť diplomatické a obchodné vzťahy s Al-ad-Din Muhammadom,  panovníkom susednej ríše, ktorá sa rozprestierala na území dnešného Iraku a Iránu. Avšak po tom, čo bola Džingischánova ponuka zamietnutá a mongolský diplomat sťatý, Džingischán zúrivo reagoval, vyslal približne 200 000 bojovníkov a susednú ríšu navždy zmazal z mapy sveta.

wikimedia.org

Odmietnutie Briana Actona a Jána Kouma

Facebook odmietol programátorov Briana Actona a Jana Kouma na pracovných pohovoroch v roku 2009. O pár rokov neskôr spoločnosť Facebook zaplatila za spoločnosť WhatsApp 19 miliárd dolárov, ktorú programátori vytvorili po tom, čo ich Facebook odmietol.

pixabay.com

Objednanie príliš širokých vlakov

Francúzska štátna železnica SNCF v roku 2014 vynaložila 15 miliárd dolárov na novú flotilu vlakov. Bohužiaľ, vlaky boli príliš široké pre 1300 nástupíšť v celej krajine. Tento problém stál Francúzsko približne 50 miliónov eur.

pexels.com

Podpísanie Briana Poolea a Tremeloes

V roku 1962 sa nahrávacia značka Decca snažila podpísať vzostupnú skupinu. Vyskúšali dve mladé skupiny na svojich štúdiách v Londýne a rozhodli sa podpísať Briana Poolea a Tremeloes. A kto bol ten, koho odmietli? Štvorčlenná skupina z Liverpoolu známa ako The Beatles.

wikimedia.org

Nesprávne napísanie názvu spoločnosti

Britská vláda bola žalovaná na 9 miliónov libier po tom, čo sa vyskytla tlačová chyba s pridaním jedného písmena  do názvu spoločnosti, ktorá mala byť v likvidácii. Viac ako 250 ľudí stratilo svoju prácu, keď Spoločnosť House zabrala 124-ročnú waleskú rodinnú firmu s názvom Taylor and Sons namiesto spoločnosti Taylor and Son, ktorá podala návrh na konkurz v roku 2009.

pexels.com

Človek sa učí z vlastných chýb, avšak múdry človek sa poučí z chýb druhých. Nám už len ostáva dúfať, že patríme medzi tých múdrych a podobné prešľapy sa nám nestanú.

Pozri aj: Nie vždy to vyjde. 10+ vtipných failov, s ktorými sa ľudia stretli v hoteloch

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články