Eva Fornálová

Matej Mensatoris / / News
V Prahe bolo v rámci projektu Kuchářky bez domova otvorené vegánske bistro. Zákazníci si ho okamžite obľúbili.

Život na ulici je z každého pohľadu zlý. Sociálne odlúčenie, nemožnosť zamestnať sa, kriminalita, pocit podradnosti. To sú len niektoré z bežných problémov, s ktorými sa ľudia žijúci na ulici, dennodenne potýkajú. Avšak nie vždy je to len takto. Kuchárky bez domova z pražskej štvrte Smíchov si otvorili vlastnú reštauráciu alebo lepšie povedané bistro. Zameriavajú sa na vegánske jedlo a čo je najlepšie, obed vás tu svojou cenou rozhodne nezruinuje. 

Za všetkým stojí organizácia Jako doma, ktorá sa dlhodobo venuje ženám na ulici. Cieľom organizácie je zaradiť tieto ženy do normálneho života. To znamená tiež zabezpečiť im prácu. Preto už niekoľko rokov existuje projekt Kuchářky bez domova, kde ženy bez strechy nad hlavou môžu naplno realizovať svoje kuchárske umenie. Doteraz fungovali najmä vo forme cateringu, no teraz si na Brožíkovej ulici otvorili bistro, a tak ich skvelé kuchárske umenie môže vyskúšať každý, kto bude mať chuť a cestu okolo.

Eva Fornálová

„Súčasťou projektu som už tri roky. Veľmi som sa tešila, keď to tu otvoríme“ povedala s nadšením Nikola Kotlárová, ktorá je jednou zo štyroch kuchárok.

Bistro síce nie je veľké, nachádzajú sa tam iba štyri stoly, o to viac je ale prostredie príjemné a útulné. A v prípade, že by ste si nemali kde sadnúť, jedlo vám ochotne zabalia aj so sebou. Zákazníci neskrývajú z prevádzky nadšenie a okrem kvality a výbornej chuti oceňujú aj príjemné ceny, keďže cena za menu je na úrovni 95 korún (3,5 eur), čo je na vegánske menu v Prahe skutočne veľmi priaznivá suma. Ľudové ceny sú tu aj vďaka tomu, že zelenina, ktorá sa tu spracuje, bola odmietnutá supermarketmi kvôli jej netypickému tvaru, ktorý nevyhovuje štandardom obchodných reťazcov.

Eva Fornálová

„Oproti bežným reštauráciám či kaviarňam ponúkame jedlo za cenu dostupnú aj ľuďom, ktorí si návštevu bežnej reštaurácie nemôžu dovoliť, a to najmä tých, zameraných na zdravú a rastlinnú stravu“ dodala záverom Eva Kundrátová z projektu Kuchářky bez domova.

Pozri aj: Ste vegán alebo vegetarián? Ak konzumujete tieto potraviny, tak určite nie

interez.sk (mmm), blesk.cz


Komentovať (0)