ytimg.com

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Každý vie, že sa medvede so svojimi mláďatami ukladajú do svojich nôr na zimný spánok. Ako ale dokážu prežiť týchto 7 mesiacov spánku? A čo robia, keď v tomto čase pocítia potrebu vyprázdniť sa?

Zaujímavosť o medveďoch

Odpoveď je v tzv. “výkalovej zátke”. Kratšie dni spustia v medveďoch biologické zmeny, ktoré ich pripravujú na spánok. Mnohé medvede si začínajú robiť svoju noru pokiaľ je ešte vonku teplo, teda v mesiacoch september a október. Mláďatá pomáhajú mame stavať noru tak, že do nej nahŕňajú listy. Počas tejto výstavby sa im v telách začne formovať  daná zátka.

980x
thedodo.com

Táto zátka bola pre nás dlho neznámou súčasťou zimného spánku medveďov. Výskumy hovoria o tvrdej zátke, ktorá je sformovaná z neznámeho materiálu, listov, rastlín a medvedej srsti.  Počas zimného spánku medvede nejedia a ani nepijú, preto nemajú potrebu ani nič vylučovať a ich tep sa zníži z 90 úderov za minútu na iba 8. Ich dýchanie sa zníži z 6-10 nádychov za minútu na jeden za 45 sekúnd.

Predtým, ako začne jeseň, sa musia medvede pripraviť na bežný život, a teda stravu. Preto sa musia zátky zbaviť hneď, ako opustia noru a mnohé tak aj urobia hneď pred norou. 

0
Uložiť článok
Komentovať