pexels.com

Aj vám rodičia hovorili, že keď sa vymočíte do bazéna na kúpalisku, chemikália, ktorá je vo vode spôsobí, že okolo vás zostane farebná škvrna? Nikdy sa mi nepodarilo zistiť, či je to pravda, ale najnovšie štúdie dokazujú, že asi nie.

Kanadskí výskumníci zistili za pomoci vypočítania pomeru prvkov, ktoré sa vyskytujú v moči, koľko ľudí sa neobťažuje vyjsť z vody, aby si odbehlo na toaletu. S celým meraním im pomohol acesulfám draselný, nazývaný aj ACE, ktorý sa nachádza takmer v každom strávenom jedle. Táto zlúčenina im poslúžila ako indikátor toho, koľko moču sa nachádza vo verejných bazénoch a vírivkách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na začiatok sa hodí upozornenie, že všetky merania prebehli v Kanade a čísla v Európe sa môžu líšiť (aspoň v to všetci dúfame). Výpočty totiž ukázali, že priemerne sa v bazéne, ktorý má 830-tisíc litrov vody (pre lepšie predstavenie ide o tretinu olympijského bazénu), nachádza až 75 litrov moču. Aby to neznelo až tak hrozivo, ide o 0,009 % moču vo vode.

Plávanie v moči, aj keď to pôsobí odpudivo, nie je samo o sebe škodlivé. Problém nastáva, keď sa amoniak a aminokyseliny v moči dostanú do kontaktu s chemikáliami, ktoré sa bežne používajú v bazénoch. To spôsobuje reakcie, ktoré môžu zaviniť podráždenie očí a dýchacích ciest a dokonca viesť k astme.

Ako celému tomuto riziku zabrániť? Prestaňte močiť do bazénov. Vážne. Už nikdy!

Pozri aj: 9 vecí, o ktorých ste netušili, no dejú sa počas toho, ako spíte

interez.sk (Martin Majdák) iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články