ilustračné foto: Pixabay/facebook.com (Záchrana chránených zvierat)

Postrelíte medveďa? Stačí vytiahnuť peňaženku a ste zahojení! Čo na tom, že zviera bude trpieť...

Tak sa zdá, že za peniaze sa dá kúpiť všetko. Ak máte nejaký ten balík peňazí, pušku, platný poľovný lístok a chuť zabíjať takmer všetko, čo sa mihne v našich lesoch, máte vyhrané. Na stránke lesy.sk si aj vy môžete pozrieť cenník poplatkov, z ktorého vám asi nebude dvakrát do smiechu.

Ak máte chuť poľovať, potrebujete prejsť okrem iného aj určitou byrokraciou. Ak vás zaujíma, v akých cenových hladinách sa pohybuje tento koníček, radi vám to prezradíme. Týždenný poľovný lístok s poistením vás vyjde na 38 EUR, mesačný na 70 € a ročný na 280 €. No to nie je to najdôležitejšie, čo  nás zaujíma. Nás zarazilo niečo iné. Podľa cenníka štátneho podnika Lesy SR máme pocit, že nejde ani tak o zvieratá, ako o peniaze. Všetko sa dá zaplatiť. Dokonca aj trápenie postreleného zvieraťa. Za to zaplatíte 1 500 €.

Poplatky za zastrelenie medveďa sa pohybujú od 2 000 € vyššie až k pekným pár tisícom. Podstrelenie medveďa? Poľovníckemu združeniu tak môže priniesť nezanedbateľné príjmy. Niet sa čomu čudovať, poľovníctvo bolo vždy športom „smotánky.“

Na zvláštny cenník odstrelových poplatkov včera upozornil príspevok Záchrany chranených zvierat na Facebooku

Chcete zabiť medveďa? Dá sa. Ak ho len postrelíte a necháte trápiť, máte to za 1500 €, zdroj: http://www.lesy.sk/files/polovnictvo/*/lesy_sr_cennik_sk_k3.pdf

Posted by Záchrana chránených zvierat on Sonntag, 17. September 2017

O chvíľku sa na medvede začne hon. Aj vy ste si mysleli, že medveď je u nás zákonom chránený? Avšak všetko nasvedčuje tomu, že aj to sa dá vyriešiť poplatkom. Slovenská legislatíva však vraví jednoznačne. Podľa Zákona č.  543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, vykonávacej vyhlášky 24/2003 sa dozvieme, že ochrana medveďa hnedého by mala byť prioritná. Jeho ochrana je vzhľadom na jeho malý prirodzený areál v Európe nevyhnutná. Od roku 1974 je na Slovensku celoročná ochrana medveďov, odstrel je povolený len na základe výnimky. Po prvej svetovej vojne medvede na základe obľúbeného honu takmer vyhynuli. Na Slovensku ich bolo len dvadsať. Pevne veríme, že táto situácia sa už u nás nikdy nebude opakovať.

Anonymný komentár na Facebooku hovorí za všetko.

Posted by Záchrana chránených zvierat on Sonntag, 17. September 2017

Lesoochranárske zoskupenie VLK upozorňuje na konflikt záujmov. Vyslovili námietky proti základnej paradigme poľovníkov, ktorí tvrdia, že odstrel viac ako 100 medveďov ročne neohrozí ich populáciu na Slovensku. Sú presvedčení, že odstrel medveďov bude mať celkovo negatívny vplyv na ich populáciu, zasiahne do ekosystému, pričom sústavne dochádza k porušeniu právnej legislatívy. A najmä, lov medveďa je bohužiaľ obrovským biznisom. Dôležité je však o tom hovoriť. Len tak máme šancu to zmeniť!

Pozri aj: Táto fotka pobúrila mnohých. Poľovníci poskladali zo zastrelených zvierat Slovenský štátny znak

wolf.sk, Facebook, lesy.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy