wasproject.it

Najnovší projekt talianskeho architekta je obrovská 3D tlačiareň, ktorá dokáže vytlačiť dom prakticky na počkanie. Projekt zahŕňa využívanie prírodných a lokálnych materiálov, vďaka čomu je cena takéhoto domu až smiešne malá.

Budúcnosť cenovo udržateľného bývania možno bude súvisieť s 3D tlačou. Najnovší projekt odhalil obrovskú 3D tlačiareň, ktorá dokáže vytlačiť dom podľa vašich požiadaviek. A najlepšie na tom je to, že náklady sa pohybujú iba v desiatkach eur, takže takéto bývanie si bude môcť dovoliť úplne každý. 

Projekt talianského inovátora Massima Morettiho s názvom WASP (Osa) zaujal architektov a stavebných inžinierov po celom svete. Massimo vytvoril obrovskú 3D tlačiareň, ktorá dokáže vytvoriť príbytok z najstaršieho stavebného materiálu na svete – blata. Projekt čerpal nápad v prírode a nechal sa inšpirovať nepríjemným bodavým hmyzom, osou. Tá si stavia svoj domov z rozžutého materiálu pripomínajúceho bahno.

wasproject.it
wasproject.it

Nedeste sa ale, Massimo na stavbu volí presnú kombináciu materiálov ako je íl, ale aj cement a na výstuž sa využívajú prírodné rastlinné materiály. Pri tejto kombinácií je dom odolný voči poveternostným podmienkam a obyvateľom vo vnútri poskytuje náležitý komfort.

wasproject.it
wasproject.it

Projekt prešiel výrazným postupom za pomerne krátky čas. Od minuloročného predstavenia sa stavba 3D tlače úspešne zrealizovala a podarilo sa im vytlačiť už niekoľko domov. Tlačiareň dokáže vytlačiť za deň asi 1 meter muriva.

Massimo však jedným dychom dodáva, že už čoskoro bude rýchlosť tlače až 4-násobne vyššia. Takisto bude tlačiareň schopná tlačiť otvory na okná a dvere. Na výber bude tiež využitie rôznych stavebných materiálov, ktoré budú zahŕňať aj materiály ako slama či hlina.

wasproject.it
wasproject.it

Cieľom projektu je vytvoriť dostupné bývanie pre najchudobnejšie vrstvy v rozvojových krajinách. Keďže cena materiálu potrebná na vytlačenie domu je  na úrovni iba 48 eur, takýto dom si budú môcť dovoliť aj tí najchudobnejší ľudia.

Načasovanie projektu je veľmi výhodné. Narastajúca svetová populácia tlačí na to, aby vznikali nové a nové domy a príbytky pre týchto ľudí. Odhady hovoria, že do roku 2030 budú na svete až 4 miliardy ľudí s príjmom do 3000 dolárov ročne (2704 eur). Takýto projekt teda môže zabezpečiť strechu nad hlavou stovkám miliónom ľuďom, ktorí budú riešiť problém so svojím bývaním.

wasproject.it
wasproject.it

Páči sa nám tento projekt a veľmi pozitívne hodnotíme využívanie ekologických a prírodných materiálov. Autori projektu chcú tiež využívať dostupné materiály v miestach, kde by stavali tieto domy, takže iné domy by vznikali napríklad v Afrike, v Indii či v Južnej Amerike, v závislosti od okolitých dostupných materiálov. Toto je podľa nás cesta udržateľného bývania a života na našej planéte.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)