Foto: pixnio.com

Čo sa môže stať keď zadržiavate kýchanie?

Možno to poznáte. Svrbí vás nos, no ste v divadle či v inej spoločnosti, ktorú nechcete rušiť svojím kýchnutím. Preto sa rozhodnete kýchanie zadržať. Pokiaľ prekonáte „kýchací reflex“, je to ešte ako tak v poriadku. Ak sa však kýchnutie nezadržateľne blíži, možno sa rozhodnete, že si nos stlačíte prstami a ústa prekryjete rukou, aby ste hlasitý prejav a prípadné „produkty“ kýchnutia, udržali na uzde. No toto sa vám môže poriadne vypomstiť. 

Svoje už o tom vie aj 34-ročný Brit, ktorý zadržal svoje kýchnutie. V tom momente ale ucítil prasknutie v krku, sprevádzané nepríjemnou bolesťou. Krk mu potom aj opuchol, čo muža podnietilo k návšteve nemocnice.

Tam mu lekári urobili röntgen a zistili nepríjemnú skutočnosť. Keďže si muž chytil nos a zakryl ústa, vzduch z kýchnutia nemal kam prirodzene uniknúť a spôsobil to, že mužovi roztrhol hrdlo. Aj keď roztrhnutia hrdla nie sú až také nezvyčajné, vyskytujú sa hlavne pri rôznych úrazoch. To, že sa niečo také stane pri zadržiavaní kýchnutia, je mimoriadne nezvyčajné.

Na tento prípad upozornila štúdia v časopise BMJ case reports. Muž bol následne hospitalizovaný a v nemocnici si poležal niekoľko dní. Stravu musel prijímať cez hadičku, aby sa mu hrdlo zahojilo. To sa aj podarilo a muž sa uzdravil.

foto: pexels.com

Lekári prízvukujú, že zadržiavanie kýchnutia nie je zdravé. Kýchanie je reflex, ktorým sa telo snaží dostať von čiastočky, ktoré ho dráždia. Zadržiavanie môže okrem roztrhnutia hrdla, ktoré je však vzácne, spôsobiť aj iné nepríjemné komplikácie. Jednou z nich môže byť poškodenie sluchu, kedy vzduch prerazí až do uší. Veľmi nebezpečné je aj riziko prasknutia cievy v mozgu.

Preto, ak máte nutkanie na kýchnutie, nepotláčajte ho, ale využite vreckovku a kýchaniu nechajte vlastný priebeh. Ak sa cítite preto trápne, spoločnosti sa za kýchnutie ospravedlňte, veď to v konečnom dôsledku nie je nič strašné. A určite je to lepšie, ako skončiť na pohotovosti s vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Pozri aj: Na internete sa objavila výzva s pracími tabletami. Toto sa stane s vašim telom, ak zjete toxické tablety určené do práčky

cnn.com
Príbehy
0
Komentovať (0)