Foto: Profimedia

Thajskom otriasol vskutku bizarný prípad.

Budhistický mních si za pomoci vlastnoručne zostrojenej gilotíny odsekol hlavu. Išlo o rituál, ktorý plánoval už niekoľko rokov. Takýmto spôsobom sa chcel reinkarnovať do vyššej formy bytia. Úrady veriacich varujú, aby jeho konanie za žiadnych okolností nenapodobňovali.

Budhistický mních sa vlastnoručne popravil

Budhistický mních z Thajska sa rozhodol, že si za pomoci gilotíny sám odtne hlavu, informuje portál Daily Mail. Dúfal, že to bude jeho dar pre Budhu, vďaka ktorému sa bude môcť reinkarnovať do vyššej formy spirituálneho bytia. 68-ročný Thammakorn Wangpreecha tento rituál údajne plánoval viac ako 5 rokov. Mních veril, že takáto obeta božstvu mu zabezpečí šťastie v posmrtnom živote. Mníchovo telo sa našlo 15. apríla v chráme Wat Phu Hin v thajskej provincii Nong Bua Lamphu.

Mníchovo telo objavil jeho synovec Booncherd Boonrod. Ten v chráme našiel aj detailný popis toho, čo sa Thammakorn chystal urobiť a prečo tak konal. Mních na rozlúčku zanechal list, v ktorom vysvetľuje, že chcel božstvu ponúknuť svoju hlavu a dušu v nádeji, že mu tento dar zabezpečí dobrý posmrtný život. Mních mal vlastnú popravu naplánovanú do posledného detailu. Hlavu si odťal vlastnoručne vyrobenou gilotínou tesne vedľa sochy Buddhu tak, aby to vyzeralo, že socha božstva drží jeho hlavu v rukách.

Foto: Profimedia

Veril, že si tým zabezpečí šťastie v posmrtnom živote

Mních pôsobil v spomínanom chráme 11 rokov a svojich bratov už pred časom informoval, že ich čoskoro opustí. Nikomu však neprezradil, že to bude práve takýmto spôsobom. Po objavení bolo telo prevezené do nemocnice kvôli vykonaniu pitvy. Neskôr ho však úrady vrátili rodine, aby mohol byť mních rituálne pochovaný. Na prípravách na pohreb sa podieľali stovky miestnych veriacich.

Jeho telo bolo uložené do truhly, zatiaľ čo hlava bola v samostatnej nádobe. Telo mnícha bolo rituálne spálené v lese. Niektorí mnísi Thammakornovo konanie chvália a sú si istí, že dosiahol stav osvietenia a reinkarnácia sa určite podarí, vďaka čomu bude v posmrtnom živote šťastný. Národný úrad budhizmu však veriacich žiada, aby do takýchto extrémov nezachádzali a mníchove skutky v žiadnom prípade nenapodobňovali.

Jedným zo základných pilierov budhistickej viery je konanie dobrých skutkov počas súčasného života. Konaním dobra človek uctieva božstvo a zároveň svojím smerom priťahuje dobrú karmu. Tá mu bude oplatená v podobe šťastia a spokojnosti v posmrtnom živote.

0
Uložiť článok
Komentovať