Národná kultúrna pamiatka (NKP) v Novej Sedlici sa dočká opravy. Postará sa o to RTVS, ktorá koncom minulého roku kúpila od obce pozemok, na ktorý „Večerníčkov domček“ premiestni a tiež samotnú nehnuteľnosť. Informuje o tom hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.
Za dlhoročne zanedbaný stav NKP mohli najmä nevyrovnané vlastnícke vzťahy k pozemku. RTVS sa podľa Rusnákovej slov začala o domček známy niekoľkým generáciám Slovákov zaujímať po nástupe súčasného generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka. „Do domčeka zatekalo a obec preto slamenú strechu prekryla nepremokavou celtou, na mnohých miestach je opadaná aj hlinená omietka. Zrub, ktorý je takmer vernou kópiou chalúpky z legendárnej večerníčkovej znelky, na budúci rok prejde kompletnou rekonštrukciou pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove,“ uviedla Rusnáková.
Podľa jej slov na domčeku vymenia strechu, poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy. Vymurujú tiež komín a nanovo zvonku i zvnútra dom omietnu. Na premiestnenie a rekonštrukciu domu žiadala RTVS minulý rok financie z dotačného programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Ministerstvo koncom júla pridelilo RTVS na tieto účely 74.500 eur.
Vo vynovenom domčeku dedka Večerníčka zriadi RTVS podľa Rusnákovej slov stálu expozíciu depozitára detských programov. „Ľudový dom v Novej Sedlici s rozlohou viac ako 37 štvorcových metrov postavili v prvej polovici 20. storočia. Od roku 1987 je národnou kultúrnou pamiatkou. V rokoch 1994 až 1996 prešiel komplexnou obnovou. Avšak bývalá majiteľka sa odsťahovala do Českej republiky, nehnuteľnosť začala chátrať a obec riešila krízové stavy svojpomocne,“ uzavrela Rusnáková.
Mačetou ju udreli do hlavy, na zemi bola zbraň. Dian Fossey milovala gorily a položila za ne život, jej smrť je záhadou
Ricardo sa prisťahoval na Slovensko: Keď som sem prišiel, prenájmy v Bratislave stáli 600 eur, životné náklady stúpajú
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil









Nahlásiť chybu v článku