pixabay

Matej Mensatoris / / News
V bylinnom čaji sa objavili halucinogénne látky. Ich konzumácia môže vyvolať zmeny vedomia a pri veľkých dávkach aj smrť.

Niekedy ani viacstupňová kontrola nezabezpečí, že sa k nám nedostanú nebezpečné či zdraviu škodlivé potraviny. Svoje o tom vie aj reťazec Albert, ktorý na českých pultoch predával čaj poľskej výroby obsahujúci halucinogénne látky atropín a skopolamín. Tie sú samozrejme v potravinách zakázané.

Správu o halucinogénnom čaji uviedol hovorca českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Radoslav Pospíchal.

Konkrétne išlo o čaj Herbal Tea (Loyd) – mäta s brusnicou a bylinkami v balení 40 gramov s dátumom minimálnej trvanlivosti do 31. júla 2017. Laboratória namerali obsahy týchto látok na úrovni 206 mikrogramov na kilogram v prípade atropínu a 31,7 mikrogramu v prípade skopolamínu.

Atropín a skopolamín sú tropánové alkaloidy, ktoré môžu vyvolávať zmeny vedomia a halucinácie. Vo väčších množstvách sú toxické a môžu spôsobiť aj smrť. Atropín a skopolamín sa vo väčších množstvách nachádza napríklad v rastlinách ako je durman, ľuľkovec zlomocný, či blen.

Pixabay
Pixabay

Množstvá halucinogénov nachádzajúcich sa v čaji pravdepodobne nie sú dostatočne veľké na to, aby spôsobili reálne halucinácie, no rozhodne tam nemajú čo robiť. Do čajov sa tam tieto látky dostali najskôr pri nedostatočnom triedení zmesi bylín, ktoré tvoria základ čaju.

Ak ste si náhodou zakúpili tento čaj v Českej republike a má označenie trvanlivosti do 31. júla 2017, rozhodne vyhnite sa jeho konzumácií.

Pozri aj: Strach z dier či mesto veľké ako New York, kde nikto nebýva. TOP 20 najčítanejších článkov magazínu Interez.sk za rok 2016

interez.sk (mmm), aktualne.cz
0
Komentovať (0)