tumblr.com

Keď bolo pred tromi desaťročiami evaukovaných z okolia černobyľskej jadrovej elektrárne viac ako 350-tisíc obyvateľov, mnohí z nich si mysleli, že odchádzajú len na niekoľko dní...

Keď bolo pred tromi desaťročiami evaukovaných z okolia černobyľskej jadrovej elektrárne viac ako 350-tisíc obyvateľov, mnohí z nich si mysleli, že odchádzajú len na niekoľko dní či týždňov. Dnes je každému jasné, že moderný život v takej podobe, ako ho poznáme, sa do tejto oblasti nevráti ešte dlhé desaťročia. Ukrajinskí politici a ukrajinská vláda však majú záujem, aby z tejto oblasti vytvorili opäť miesto, kde sa bude vyrábať elektrická energia. No tentoraz, by namiesto štiepenia jadier oveľa radšej využívali energiu, ktorá je zadarmo a je voľne dostupná – energia zo slnka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď koncom apríla roku 1986 explodoval reaktor č. 4 v černobyľskej jadrovej elektrárni, do okolia začal reaktor chrliť tony vysoko rádioaktívneho materiálu. Ten kontaminoval blízke a ďaleké okolie a bola nariadená evakuácia obyvateľstva. Dnes je ochranná zóna okolo elektrárne veľká 2600 km2, čo je pre porovnanie približná rozloha Luxemburska. Napriek tomu, a možno aj vďaka tomu, že ľudia do tejto zóny voľný prístup nemajú, sa v tejto oblasti mimoriadne dobre darí divo žijúcim zvieratám, ako sú napríklad divoké kone, diviaky, či vlky. Avšak aký vplyv má na ne radiácia samotná, ešte zistené podrobne nie je.

businessinsider.com
businessinsider.com

Teraz, po 30 rokoch od najväčšej jadrovej havárie v dejinách, sa ukrajinskí vládni politici zamýšľajú nad potenciálom tohto územia. Keďže návrat ľudí je v dohľadnej dobe nepravdepodobný a poľnohospodárska či lesnícka činnosť je v tejto oblasti kvôli pretrvávajúcej radiácii nepredstaviteľná, ukazuje sa, že jednou z možných alternatív využitia tohto územia je budovanie solárnych elektrární.

speakzeasy.files.wordpress.com
knapo

Ukrajinská vláda hľadá v súčasnosti investorov, ktorí by jej pomohli financovať tento projekt. Podľa denníka Guardian plánuje Ukrajina premeniť územie o rozlohe 6000 hektárov na solárne farmy a bioplynové elektrárne. Podľa ukrajinského ministra životného prostredia má oblasť Černobyľu dobrý potenciál na to, aby sa tu opäť vyrábala elektrina, tentoraz však už nie z jadra.

„Sú tu vybudované prenosové vedenia vysokého napätia, ktoré boli využívané pre jadrovú elektráreň, máme kvalitných ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti s výrobou elektriny a navyše veľmi lacné pozemky“ povedal minister Ostap Semerák.

Ukrajinská vláda je stále pod väčším tlakom zníženia energetickej závislosti od Ruska. Po udalostiach na Kryme tento tlak ešte viac narastá a Ukrajina má tak veľký záujem púšťať sa aj do takýchto náročných a zložitých energetických projektov.

tumblr.com
tumblr.com

Páči sa nám myšlienka, ako chce Ukrajina využiť potenciál tejto oblasti. Na druhej strane však máme tiež obavy, aby takáto snaha neovplyvnila prírodu, ktorá sa dokázala prispôsobiť smrteľnej radiácii a začala na tomto území bez človeka prosperovať. A samozrejme do toho všetkého vstupuje aj stále prítomná radiácia, ktorá by mohla spôsobovať nemalé problémy pri inštalácií a prevádzkovaní solárnej elektrárne. Uvidíme teda, ako sa Ukrajina vysporiada s týmito problémami.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články