Foto: Porovnanie cien za ubytovanie prostredníctvom služby Airbnb

Ponuky za viac ako 10-tisíc eur, nie sú žiadnou raritou.

Nájsť cenovo prijateľné a príjemné ubytovanie v Košiciach, ale aj v Bratislave počas najbližších dvoch týždňov nebude ľahká úloha. V metropolách na oboch koncoch republiky totiž kvôli majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji výrazne stúpol dopyt po krátkodobom ubytovaní. A keď stúpa dopyt, stúpa prirodzene aj cena. V niektorých prípadoch tak extrémne, že sa ceny ubytovania v Košiciach a v Bratislave vyšplhali nad lokality ako Manhattan či Champs-Élysées.

Je prirodzené, že športové podujatie takých rozmerov akými sú majstrovstvá sveta v hokeji, priláka nadpriemerne väčší počet ľudí, ktorí sa v ich dejisku potrebujú ubytovať. Je prirodzené aj to, že poskytovatelia ubytovacích služieb pri tejto príležitosti zdvihnú ceny za tieto služby. Dopyt je veľký, veľká časť návštevníkov navyše prichádza z krajín, kde je cena za ubytovanie vo veľkých mestách aj niekoľkonásobne vyššia ako na Slovensku.

Vo svete, ale aj na Slovensku je čoraz obľúbenejšia a vyhľadávanejšia ubytovacia služba Airbnb. Prostredníctvom nej môžu ľudia na krátkodobý prenájom ponúkať vlastné byty, apartmány či iné ubytovacie zariadenia. Bežné je, že do prenájmu dávajú len jednu izbu, inokedy celé priestory.

Hotely, penzióny, ale aj apartmány je tiež možné jednoducho vyhľadávať napríklad s pomocou služby Booking. Na Bratislavu a Košice sme sa teda pozreli prostredníctvom oboch v modelovej situácii, kde sme zvolili vyhľadávanie ubytovania pre štyri osoby na termín konania MS 2019.

„Vybookované“

Letmý pohľad na Bratislavu a Košice počas nadchádzajúcich prostredníctvom služby Booking hovorí, že väčšina ponúk je už počas majstrovstiev sveta v hokeji obsadená. Z filtrov, ktoré Booking na mape ponúka je zas viditeľné, na akej cenovej úrovni sa väčšina ubytovacích zariadení pohybuje. V Bratislave aj v Košiciach za ubytovanie zaplatíte od 10. do 26. mája aj niekoľko stoviek eur za jedinú noc.

Foto: Ponuka booking. com v Bratislave. Červené lokality znamenajú, že je ubytovanie obsadené (booking.com)
Foto: Ponuka booking. com v Košiciach. Červené lokality znamenajú, že je ubytovanie obsadené (booking.com)

Košice predbehli Bratislavu

Ak pri teraz pri hľadaní ubytovania na dva „hokejové týždne“ zamierime na Airbnb zistíme, že i tu je mnoho ponúk už dávno zarezervovaných. Stále sa však v oboch mestách, v Košiciach aj v Bratislave, dá nájsť síce drahšia, no stále pomerne prijateľná možnosť ubytovania. Čo je však zaujímavejšie, v oboch dejiskách turnaja nájdete na Airbnb veľké množstvo ponúk s extrémne vysokou cenou. Košice dokonca predbehli Bratislavu. Kým v hlavnom meste vysoké ceny začínajú na 300-400 € za noc, v Košiciach je oveľa bežnejšia cena od 500 do 600 € za priestor na jednu noc.

Foto: Ponuka Airbnb v Košiciach počas MS 2019 (airbnb.com)
Foto: Ponuka Airbnb v Bratislave počas MS 2019 (airbnb.com)

Majstrovstvá za 13 000 €

Ak by ste sa chceli v Košiciach ubytovať prostredníctvom Airbnb ubytovať od 10. do 26. mája pripraviť by ste si mali viac ako 10-tisíc eur. Nejde pritom o ojedinelé ponuky, ale všeobecný fenomén. Za pár minút sme bez akýchkoľvek problémov našli hneď niekoľko rôznych ubytovaní v cenovej kategórii +10 000€.

Foto: Príklad ubytovania v Košiciach (airbnb.com)
Foto: Príklad ubytovania v Košiciach (airbnb.com)
Foto: Príklad ubytovania v Košiciach (airbnb.com)

O niečo „lepšie“ je na tom Bratislava. Ceny sú v priemere nižšie, no i tu možno nájsť množstvo ponúk, kde za prenájom priestoru na jednu noc zaplatíte toľko, ako inde za mesačný nájom. Pri cene tiež často zohráva svoju úlohu lokalita. Tentokrát nie je cena vyššia v závislosti od vzdialenosti od historického centra, ale od hokejových štadiónov.

Foto: Príklad ubytovania v Bratislave (airbnb.com)
Foto: Príklad ubytovania v Bratislave (airbnb.com)
Foto: Príklad ubytovania v Bratislave (airbnb.com)

Drahšie ako Paríž, Londýn aj New York

Že sú ceny za ubytovacie služby v Košiciach a v Bratislave počas nasledujúcich dvoch týždňov vysoké, je samozrejmé. Že sú ale vyššie ako v centre svetových metropol je už ale akosi priveľa. V čase konania MS 2019 sa lacnejšie ako pri hokejových štadiónoch môžete ubytovať na Manhattane, v centre Londýna v blízkosti Buckinghamského paláca či v oblasti svetovoznámej parížskej Champs-Élysées.

Foto: Airbnb ponuky na Manhattane (airbnb.com)
Foto: Airbnb ponuky v centre Londýna (airbnb.com)
Foto: Airbnb ponuky v okolí Champs-Élysées (airbnb.com)

Najnovšie články