Michal Blaško / / Kultúra
Štvrtý rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia ESPRIT za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O víťazoch rozhoduje odborná porota, ale aj verejnosť online hlasovaním. Slávnostný...

Štvrtý rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia ESPRIT za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O víťazoch rozhoduje odborná porota, ale aj verejnosť online hlasovaním. Slávnostný večer s odovzdaním cien a trojkoncertom nominovaných sa uskutoční 30. apríla 2016, v MDPOH v Bratislave.

“Vynikajúcim signálom na tohtoročnom Esprite je fakt, že takmer polovica zo sedemnástich nominovaných albumov patrí k debutom. Mladí ľudia chcú hrať jazz, venujú sa mu a nahrávajú kvalitné cédečka. Pridávajú sa tak k našej generácii a vzniká tu bohatá scéna. Ak ste zvedaví, neváhajte a príďte sa presvedčiť priamo na odovzdávanie cien Esprit”, hovorí hudobník a realizátor ocenenia Esprit, Boris Čellár.

Profily spolu s ukážkami nominovaných albumov sú od 15. marca zverejnené na webstránke jazz.sk. Za víťaza Ceny verejnosti ESPRIT je možné hlasovať do 15. apríla 2016. Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2015. Nominovaných je sedemnásť nahrávok:

AMC Trio – Very Keen Attack
Anton Jaro & Jazz na Ex – Spacetime
Groove Hub – Enter the Hub
Ingrid Bezak – Deep Inside
Jana Bezek Trio – Cracow
Juraj Schweigert & The Groove Time – Novelty shop
Ľuboš Šrámek & His E. E. Artsemble feat. Peter Erskine – White Dream
Kaunis Five – Kulosaari
Luboš Brtáň Organ Section – Steps Into the Past
Lukáš Oravec Quartet feat. Vincent Herring – Piotrology
Martin Uherek – Walkin´ My Own Way
Miloš Železňák Trio – V bezvetrí a bezčasí
Ondrej Juraši – Post
Pavel Morochovič Trio – Awakening
Saxophone Syncopators – Good Morning Ragtime
Sisa Michalidesová Benito Gonzalez – Dream Rhapsody
Sisterhood of Klangpedal – Sisterhood of Klangpedal

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.

soska ceny ESPRIT 2015, Gordana Turuk

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2016 v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave a počas neho odohrajú žívé koncerty traja z nominovaných:

LUKÁŠ ORAVEC QUARTET
SISA MICHALIDESOVÁ A BENITO GONZALEZ
(TBA)

Živý prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín, ktoré je partnerom podujatia. Súčasťou programu bude aj krst aktuálneho CD Sisi Michalidesovej a oficiálna after session po skončení koncertov.
Cena vstupenky v predpredaji je 10 eur, cena na mieste v prípade voľných kapacít bude 12 eur.

Sošku ocenenia Esprit v tvare kontrabasu vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana Turuk, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock, ktorú si odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010.

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interprétom tohto žánru na Slovensku.

Hlasovanie na portáli jazz.sk je možné do 15. apríla a slávnostný večer s odovzdaním cien v MDPOH bude 30. apríla 2016 o 20:00 hod.

Ocenenie Esprit za rok 2015 je štvrtým ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2014 je Juraj Griglák so svojim albumom Time to fly. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.
Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma 10 členná odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.Komentovať (0)