Foto: pixabay

Dnes sa v Spojených štátoch Amerických očakáva úplné zatmenie Slnka. Táto udalosť sa naposledy za Atlantikom odohrala v roku 1918, teda pred 99 rokmi.

Za úplné zatmenie Slnka môžeme vďačiť matematickej náhode. Vzdialenosť Slnka od Zeme je približne 400-krát väčšia, než vzdialenosť Mesiaca od Zeme a takisto má naša hviezda aj 400-krát väčší priemer. Pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme. Keď sa teda stretne v jednej línii Slnko, Mesiac a Zem, Mesiac Slnko zastrie a spôsobí tak jeho úplné zatmenie.

Zatmenie v USA začína už ráno. Toto zatmenie je jedinečné najmä tým, že ho bude možné v Spojených štátoch Amerických pozorovať po takmer 100 rokoch. Státisíce Američanov sa preto presúvajú do oblastí, kde ho budú vidieť čo najlepšie. Najdlhšie si zatmenie užijú v štáte Kentucky, kde bude trvať takmer 3 minúty.

NASA

Aj keď u nás pozorovanie žiaľ nebude možné, NASA vysiela tento jedinečný astronomický úkaz naživo, a tak si ho môžete pozrieť z pohodlia domova a to aj bez ochranných pomôcok očí. Bez nich by totiž hrozilo vážne poškodenie zraku.

Pozri aj: Mali by ste 2 minúty na záchranu. Toto by sa stalo s vašim telom, keby sa ocitlo vo vesmíre bez skafandra

NASA
Príbehy
0
Komentovať (0)