Foto: flickr.com (Free Images)

Matej Mensatoris / / News
Nelegálne zdieľanie filmov sa vôbec nemusí vyplatiť. Svoje o tom vie už aj 58-ročný "pirát" z Čiech.

Ako uvádza portál policie.cz, 58- ročný muž s prechodným pobytom v Ústecku, si tri roky privyrábal nelegálnym zdieľaním filmov na internete. Počas tejto doby nahral na internet až 152 572 filmov. Za každé stiahnutie získaval kredity, ktoré si premieňal na peniaze. V prepočte sa tak obohatil o vyše 7-tisíc eur.  

Majitelia autorských práv sa vyjadrili, že muž im spôsobil ujmu vo výške až 88 miliónov českých  korún (3,4 milióna eur). Českí kriminalisti, ktorí vychádzali z rozhodnutia najvyššieho súdu, však sumu vyčísľovali inak a uviedli, že muž spôsobil škodu za 15 miliónov českých korún (584-tisíc eur).

Foto: Pixabay

Odhaliť muža ale vôbec nebolo ľahké a svoje konanie sa snažil dobre maskovať. Filmy zdieľal z počítača ovládaného na diaľku, ktorý vlastnila jeho známa v Českolipsku. Tá o jeho konaní nemala ani potuchy. Kriminalisti pri domovej prehliadke tento počítač zhabali. Polícia na prípade spolupracovala aj s českou protipirátskou úniou.

Foto: maxpixel.freegreatpicture.com

Muž teraz čelí trestnému stíhaniu pre zločin z porušenia práv autorov. Za tento skutok mu hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov, ako aj úhrada škôd, ktoré spôsobil autorom práv. Český „pirát“ sa k skutku priznal a s políciou spolupracuje. Zatiaľ sa nachádza na slobode.

Pozri aj: Otroci, ľudské telá či kilá drog. Užívatelia dark webu odhalili, čo najhrozivejšie na tejto desivej sieti našli

zive.sk
0
Komentovať (0)