Najslávnejšia americká dialnica bude ekologickejšia. Na časti dialnice Route 66 budú môcť autá využívať fotovoltaické dlaždice. Tieto dlaždice budú nainštalované v blízkosti odpočívadla v Conway,...

Najslávnejšia americká dialnica bude ekologickejšia. Na časti dialnice Route 66 budú môcť autá využívať fotovoltaické dlaždice. Tieto dlaždice budú nainštalované v blízkosti odpočívadla v Conway, kde budú generovať elektrinu. Tá bude napájať autá a iné zariadenia a financovať budúce projekty.

Tento projekt vznikol ako startup založený manželským párom, Scottom a Juliou Brusawovými, už v roku 2011, kedy získali podporu 750-tisíc dolárov.  Spoločnosť si kladie za cieľ vytvoriť čo najviac energie zo slnečnej energie, ktorá bude dopadať na povrch, po ktorom budeme chodiť či budú premávať autá.

route-66-solarne-panely1
wonderfulengineering.com

Každá dlaždica váži približne 32 kilogramov a bez problémov odolá váhe nákladných automobilov. Panely sa skladajú z tvrdeného skla a majú tvar šesťuholníka. Ich povrch je podobný asfaltu, a tak nehrozí, že autá dostanú šmyk. Ako bonus sú tieto panely vybavené LED osvetlením pre vytvorenie čiar, a taktiež sa dokážu zahriať, čo zabráni v námraze na vozovkách.

route-66-solarne-panely
vox-cdn.com

To, či sa tieto panely na cestách osvedčia a rozšíria do sveta, je otázne. Predsa len vystavať takúto solárnu vozovku je omnoho finančne náročnejšie.

zdroj: mentalfloss.com

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )