Foto: TASR - Pavel Neubauer

Vláda nie je schopná prijať ani jedno opatrenie bez politických súbojov.

Prezidentka Zuzana Čaputová má už plné zuby nekonečných politických bojov počas zúriacej pandémie. Na stretnutí s predsedom vlády Eduardom Hegerom si servítku pred ústa nekládla.

Vláda nevie prijať ani jedno opatrenie

„Sme v situácii, v ktorej si už nemôžeme dovoliť sledovať nekonečné politické súboje, ktoré nemajú víťaza, iba porazených. Stretla som sa s predsedom vlády Eduardom Hegerom, aby som mu povedala, ako aktuálnu situáciu na Slovensku, v kontexte jeho vlády, hodnotím,“ napísala na sociálnej sieti Zuzana Čaputová.

Foto: TASR

Koalícia sa nevie zhodnúť prakticky na ničom a každý sa hrá na svojom piesočku. A Čaputovej už dochádza trpezlivosť, pretože na to doplácajú nevinní.

„Všetci sme svedkami, že koalícia nevie prijať prakticky ani jedno opatrenie bez toho, aby sa nestalo predmetom vnútrokoaličného sporu alebo hrozby rozpadu koalície. Vláde sa nedarí nachádzať dohodu na opatreniach v čase a v miere, ako žiadajú odborníci. Koaliční partneri si hádžu pod nohy polená a potkýna sa na nich celá krajina. Je ilúziou myslieť si, že ľudia môžu dôverovať prijímaným rozhodnutiam, keď ich spochybňujú samotní členovia vlády,“ pokračovala hlava štátu.

Heger má prevziať zodpovednosť

Na osobnom stretnutí v Prezidentskom požiadala premiéra Hegera, aby prevzal plnú zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem. Už druhý týždeň sme najhorší na svete v počte infikovaných na počet obyvateľov. Stále pritom nemáme schválený štátny rozpočet a navýšenie platov zdravotníkov je podmienené dohodou na zmene ďalších zákonov a aj ústavy, upozornila.

„Sme v kríze a o to silnejšie líderstvo potrebujeme. Keď ide o osud Slovenska a životy jeho obyvateľov, nič iné nemôže mať prednosť,“ zakončila Čaputová.

Hegerova reakcia

Odlišné pohľady na riešenia súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou sú podľa premiéra Eduarda Hegera prirodzeným následkom toho, že situácia je naozaj veľmi zložitá. Premiér to povedal po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hlava štátu ho vo štvrtok 2. decembra poprosila, aby „prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou slabého výsledku Slovenska v boji s pandémiou”. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Heger si však podobne ako prezidentka myslí, že koalícia by mala postupovať v prípade pandémie spoločne a nachádzať stanoviská s nižšou intenzitou konfliktov, čo dokonca platí aj pre opozíciu. „Premiér v tejto súvislosti vyzýva opozíciu, aby prestala pri téme COVIDu bojovať s vládou, ale pridala sa zachraňovať životy,“ zdôraznila premiérova hovorkyňa. Podľa Hegera je dnes nevyhnutné prinášať jednotu a zmierňovať napätie v spoločnosti, v čom zohrávajú ústavní činitelia kľúčovú rolu.

0
Uložiť článok
Komentovať