startitup.sk

Lukáš Mužla / / News
To, ako moderný svet zaobchádza s ostatnými živými tvormi na tejto planéte, je často hrozné – o tom asi netreba nikoho presviedčať. Niekedy sa...

To, ako moderný svet zaobchádza s ostatnými živými tvormi na tejto planéte, je často hrozné – o tom asi netreba nikoho presviedčať. Niekedy sa však do sveta dostane aj radosť prinášajúca správa o tom, že si to ľudia konečne uvedomili a začali konať. Príkladom je historická zoologická záhrada v metropole Buenos Aires, ktorá po 140 rokoch zatvára svoje brány a končí s trápením takmer 2500 rôznych zvierat.

Nech už máte názor na zoologické záhrady akýkoľvek, dúfam, že budete súhlasiť, že zvieratá patria do prírody a nie do klietok. To si uvedomilo aj hlavné mesto Argentíny Buenos Aires. Po 140 rokoch zatvára brány zoologickej záhrady a na jej mieste zriadi niečo, čo spoločnosti konečne prinesie úžitok.

startitup.sk
startitup.sk

2500 zvierat, ktoré sa momentálne nachádzajú v priestoroch zoologickej záhrady, bude postupne premiestnených do prírodných rezervácií po celej Argentíne. Tam budú ich podmienky na život oveľa lepšie, ako bývali v klietkach zoologickej záhrady. Staršie zvieratá a tie, ktorým by prevoz do prírodných rezervácií na zdravotnom stave viac uškodil ako pomohol, ostanú v priestoroch zoologickej záhrady. Tá sa však zmení na celkom nový projekt, ktorý má myšlienku a význam.

theguardian.com
theguardian.com

Namiesto zoologickej záhrady sa Buenos Aires bude môcť pýšiť novým ekoparkom. Jeho význam tkvie v tom, aby naučil deti a mladých ľudí tomu, ako správne zaobchádzať so zvieratami a naučiť ich čo najviac o ich prirodzenom prostredí. Okrem starých a chorých zvierat z bývalej ZOO bude ekopark útočiskom aj pre zvieratá, ktoré boli v minulosti zachránené z rúk pašerákov.

startitup.sk
startitup.sk

Ako povedal starosta argentínskej metropoly: „Ľudia si musia začať zvie­ratá vážiť. Spô­sob, akým sú nútené žiť v zoolo­gic­kých záh­ra­dách po celom svete, je neak­cep­to­va­teľný.“ Ekopark by mal byť pre návštevníkov otvorený už koncom tohto roku a my dúfame, že deti poteší oveľa viac ako bývalá zoologická záhrada.

Čo poviete, mali by sa podobne pretransformovať aj zoologické záhrady v ostatných krajinách?

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), startitup.sk

0
Komentovať (0)