Foto: Pixabay.com

Hlahol londýnskej ikonickej pamiatky Big Ben na budúci týždeň stíchne až do roku 2021.

Alžbetinu vežu (Elizabeth Tower), ako znie jej oficiálny názov, totiž čakajú rozsiahle renovačné práce, informovala dnes agentúra AP. Zvonenie sa zastaví 21. augusta so zámerom chrániť robotníkov počas štvorročnej obnovy, ktorá si vyžiada náklady vo výške 29 miliónov libier. Mechanizmus hodín sa kompletne rozmontuje a všetky štyri ciferníky vyčistia.

Prevádzku Big Benu od jeho vzniku v roku 1859 zastavili už viackrát, súčasná revitalizácia bude dosiaľ najdlhšou. Hlavný zvon veže, ktorý má taktiež prezývku Big Ben, však zaznie pri významných štátnych výročiach a sviatkoch.

Naposledy veža stíchla v roku 2007, predtým v rokoch 1983-1985, keď sa uskutočnili jej zásadné opravy. Do veže nainštalujú tiež nové vybavenie vrátane výťahu, toaliet či kuchyne, uviedol pre BBC hlavný architekt projektu Adam Watrobski.

Big Ben, všeobecne považovaný za najfotografovanejšiu lokalitu Spojeného kráľovstva, je súčasťou budovy Westminsterského opátstva na brehu rieky Temža. Týči sa nad časťou paláca, v ktorej zasadá britský parlament.

Veža, ktorú v roku 2012 premenovali na Elizabeth Tower na počesť diamantového jubilea vládnutia britskej kráľovnej Alžbety II., má výšku 96 metrov. Hlavný zvon má hmotnosť 13,7 tony. Okrem neho má veža i štyri menšie zvony.

Pozri aj: Zabudni na Big Ben. Týchto 10 alternatívnych miest v Londýne si nesmieš nechať ujsť

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)