Foto: Fenwick Iribarren

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 sa odohrajú v Katare. Organizátori si pre toto podujatie pripravili zaujímavé prekvapenie v podobe "recyklovateľného" štadióna.

Majstrovstvá sveta vo futbale sú najdôležitejšou udalosťou vo svete tohto športu. Konajú sa každé 4 roky a pravidelne sú najsledovanejšou športovou udalosťou vôbec, pričom sledovanosťou prekonávajú aj Olympijské hry. MS vo futbale 2022 sa po prvý raz budú konať v arabskej krajine. Hostiteľom jedinečnej športovej udalosti bude maličký, no bohatý Katar, ktorý si pre toto podujatie pripravil niekoľko prekvapení. Okrem iného napríklad štadión z prepravných lodných kontajnerov. 

Opustené štadióny a rozpadajúce sa športové areály sú bežným pozostatkom miest konania či už majstrovstiev sveta vo futbale, ale i prestížnych olympijských hier. Fotografie opustených športovísk v Aténach či v brazílskom Riu sme vám už v minulosti ukázali. Katar sa pre rok 2022 rozhodol zmeniť tento nepríjemný stereotyp. Celkovo sa futbalové zápasy v Katare odohrajú na 12 štadiónoch v 7 rôznych mestách. V samotnom hlavnom meste Dauha, budú do roku 2022 pripravené tri hracie plochy, z ktorých jedna sa od bežných projektov poriadne líši.

Foto: Oficiálny dizajn projektu od jeho tvorcov – Fenwick Iribarren
Foto: Oficiálny dizajn projektu od jeho tvorcov – Fenwick Iribarren

Jeden z Dauhaských štadiónov bude totiž prvým modulárnym štadiónom svojho druhu na svete. Čo to vlastne znamená? V jednoduchosti, jeho konštrukcia bude pozostávať najmä z prepravných lodných kontajnerov s odnímateľnými sedadlami, sociálnymi zariadeniami ale aj kabínami družstiev. Celá stavba sa tak bude dať v prípade potreby ľahko rozobrať, presunúť na iné miesto a môže tak poslúžiť na iné športové podujatie. Pre čo najjednoduchšiu stavbu tohto štadiónu bude hracie pole stáť na nábreží hlavného mesta.

Foto: Oficiálny dizajn projektu od jeho tvorcov – Fenwick Iribarren
Foto: Oficiálny dizajn projektu od jeho tvorcov – Fenwick Iribarren

Futbalový štadión z prepravných kontajnerov dostal meno Ras Abu Aboud a nepochybne bude hostiť hneď niekoľko z najdôležitejších zápasov majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022. Jeho kapacita sa bude pohybovať okolo 40-tisíc návštevníkov a jeho dokončenie je naplánované na rok 2020. Katar sa teda o pár rokov stane prvým hostiteľom majstrovstiev sveta vo futbale z moslimského sveta. Ak chcete túto krajinu spoznať viac odporúčame vám náš starší článok v ktorom nájdete 10 zaujímavostí o Katare, o ktorých ste dodnes možno ani len nepočuli.

Foto: Oficiálny dizajn projektu od jeho tvorcov – Fenwick Iribarren

Pozri aj: Neuveriteľné futuristické ilustrácie. Takto si Rusi predstavovali dnešný svet v roku 1960

inhabitat.comarchpaper.com
Príbehy
0
Komentovať (0)