Alison Jackson

Matej Mensatoris / / News
Pozrite si fotografie Donalda Trumpa vo veľmi chúlostivých situáciách. Na fotografiách ale nie je nový prezident USA, ale jeho dvojníci. Fotografie sú dielom známej umelkyne, ktorá však z toho môže mať poriadny problém.

Britská umelkyňa začala publikovať parodické fotografie, kde je zosmiešňovaný novozvolený americký prezident Donald Trump. Fotografie zverejnila aj napriek upozorneniam právnikov, že tento krok môže mať ešte právnu dohru. Na záberoch je totiž Trump zobrazovaný ako si v oválnej pracovni užíva s Miss Mexiko, pózuje na stretnutí s členmi Ku Klux klanu, alebo si vo svojej pracovni až s priveľkým nadšením prezerá pánsky časopis. 

Alison Jacksonová je umelkyňa, ktorá rada vytvára parodické fotografie s použitím dvojníkov slávnych celebrít. Cieľom jej práce je nastaviť zrkadlo kultu osobnosti a musíme uznať, že často sa jej to darí až mimoriadne dobre. Bežne paroduje britskú kráľovskú rodinu, no aj celebrity ako Kanye West, či Kim Kardashian. Tento raz si na mušku zobrala Donalda Trumpa.

Alison Jackson
Alison Jackson

O jej fotografie vždy prejavia záujem mnohé vydavateľstvá, no teraz, v prípade série záberov s dvojníkmi Donalda Trumpa, nemal nikto záujem. Vydavatelia sa totiž obávajú prípadných žalôb.

Alison Jackson
Alison Jackson

Niet divu. Veď zábery ako sa Donald Trump uspokojuje v kresle oválnej pracovne pri „výkone svojho úradu“, či má rovno na stole sex s Miss Mexiko sú skutočne už na hrane.

Alison Jackson
Alison Jackson

A keď sa k tomu pridajú parodické fotografie ako s puškou ostreľuje figurínu Mexičana a Hillary Clintonovej, pózuje s členmi rasistickej organizácie, alebo ako si užíva sexuálnu spoločníčku so šampanským v ruke, tak prípadná žaloba by už mohla byť aj oprávnená.

Alison Jackson
Alison Jackson

To všetko ale Alison neodradilo a svoje dielo publikovala na vlastnú päsť. Jej právnici ju ale upozorňovali, že tento krok sa jej nemusí vyplatiť.

Alison Jackson
Alison Jackson

Na to Alison v rozhovore reagovala: „Nikto nechce byť žalovaný prezidentom Spojených štátov amerických. Ale ja nechcem prestať robiť moju prácu. Nemyslím si, že umelcom, satirikom, či hocikomu inému by mala byť odopieraná sloboda v ich umeleckom prejave. Bol by to poburujúci moment, keby niekto musel prestať robiť to, čo robí, len preto, že ho žaluje prezident USA“. 

Alison Jackson
Alison Jackson

Podľa USA today zažil Trump a jeho firmy približne 3500 súdnych sporov, takže skúseností má v tomto smere až-až. Všetko ale záleží na tom, ako sa k tomu samotný Donald Trump postaví a či to bude vnímať ako urážku, z ktorej je treba vyvodiť dôsledky, alebo sa nad to dokáže povzniesť. To sa uvidí v blízkej dobe.

interez.sk (mmm), independent.co.uk, unilad.co.uk


Komentovať (0)