Foto: twitter.com (BBC)

Len 22 ročný vojak je verný svojmu náboženstvu a po prvýkrát pochoduje v turbane.

Britská kráľovná svoje narodeniny oslávila v rodinnom kruhu už v apríli. Veľkolepé oslavy spojené s vojenskou prehliadkou sa však tradične konajú v júni, aj kvôli lepšiemu počasiu. Klasická červená záplava vojenských uniforiem mala ale jednu výnimku. Tým bol vojak, príslušník hinduistického náboženstva Sikh, ktorý podľa svojho tradičného náboženstva po prvýkrát pochoduje v turbane.

Oslava narodenín britskej kráľovnej Alžbety II. je v Británii veľkou udalosťou. Médiá sú každoročne zásobené stovkami fotiek z ceremónie vojenskej prehliadky. Aj tentokrát sa je na čo pozerať. Viac ako inokedy však pozornosť priťahuje len 22 ročný člen kráľovskej stráže Charanpreet Singh Lall. Je totiž jedným z 1000 pochodujúcich vojakov, ktorý mal namiesto tradičnej pokrývky hlavy, turban.

Sikhizmus je v súčasnosti piatym najväčším náboženstvom na svete a zároveň patrí k najmladším, vznikol v 15. storočí v Indii. Lall je prvým, ktorému je umožnené ponechať si turban na hlave, podľa jeho slov je to veľká česť a zároveň dúfa, že to ľudia budú vnímať ako zmenu histórie. Členom kráľovskej stráže sa stal v roku 2016, do Británie sa s rodinou presťahoval z Indie, ešte ako dieťa. “Dúfam, že viac takých ľudí ako ja, a to nielen Sikhovia, ale aj príslušníci iných náboženstiev či pochádzajúci z iných pomerov, sa nebudú báť vstúpiť do armády,” vraví samotný Lall.

Na oslavnej ceremónii sa okrem tisícky vojakov predviedlo aj 400 hudobníkov a vyše 200 koní. Pre mladého Sikha je pôsobenie vo vojenskej armáde veľkou cťou: “Byť prvým vojakom, ktorý nosí turban v rámci kráľovninej ceremónie, je pre mňa veľká česť, takisto ako byť súčasťou sprievodu.”

Pozri aj: Masové vraždenie či smrteľné vedľajšie účinky. Toto je 6 najničivejších ľudských výtvorov (V KOCKE)

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )