Michal Blaško / / Kultúra
Obľúbený mestský viacžánrový festival Bratislavský majáles napíše svoju ďalšiu kapitolu. V poradí deviaty ročník sa bude konať počas troch dní od štvrtka 5. mája...

Obľúbený mestský viacžánrový festival Bratislavský majáles napíše svoju ďalšiu kapitolu. V poradí deviaty ročník sa bude konať počas troch dní od štvrtka 5. mája do soboty večera 7. mája 2016 v tradičnom priestore Tyršovho nábrežia na pravom dunajskom brehu.

Majáles ponúkne niekoľko hodín živých koncertov, ale aj celý rad sprievodných podujatí, z ktorých viaceré sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu už od jeho vzniku v roku 2008.

Koncertný program majálesu začne vo štvrtok 5. mája krátko pred 17:00 hod. a otvorí ho rocková formácia The Paranoid a moravskí Bazztaarklan, ktorí zvláštnym spôsobom spájajú zdanlivo nespojiteľné hudobné žánre country a rap. Po nich už bude hlavné pódium patriť trom uznávaným formáciám bratislavskej nezávislej hudobnej scény. Pri príležitosti svojho 15. výročia sa po prvý raz na majálese predstavia Longital, po nich zaplnia nábrežie svojím energickým indie rockom Talkshow a záver prvého večera bude patriť laureátom tohtoročných Radio Head Awards skupine Saténové ruky.

Piatok 6. mája opäť od 17:00 hod. bude predovšetkým v znamení predstaviteľov aktuálnej špičky slovenskej alternatívnej rockovej scény. Úvod obstará raperská dvojica Tóno S. & Beyuz, ktorí sú známi typickým vtipným nádychom rapovania bez zbytočných vulgarizmov. Zaujímavým spestrením bude vystúpenie nitrianskeho jazzového big bandu Swingless Jazz Ensemble, ktorý sa so svojím swingovým repertoárom predstavil už na hlavnom pódiu Pohody, ale rovnako tak dobre vie zahrať do tanca v kaviarni. Na majáles si pripravil niekoľko cover verzií slávnych hitov so špeciálnym aranžmán, ktoré prídu zaspievať známi frontmani iných kapiel. Vyvrcholenie piatkového večera obstarajú “lokálni miláčikovia” – dve z najlepších slovenských živých kapiel súčasnosti. Zatiaľ čo Billy Barman účinkovali na majálese aj vlani a odskočia si zo svojho aktuálneho klubového turné Killer Tour, Para sa na festival vracia po niekoľkých rokoch a bude jej patriť pozícia headlinera druhého dňa.

brat majales

Hlavný sobotný koncertný program odštartuje krátko po 15:00 h poľské ska a reggae zoskupenie Paprika Korps, ktoré sa u našich severných susedov teší veľkej popularite. Na nich nadviaže český pesničkár Xindl X (vlastným menom Ondřej Ládek), ktorý má na svojom konte viacero úspešných albumov, nominácií na ocenenie pesnička a album roku, a tiež niekoľko scenárov a hudby k TV seriálom a filmom. Jeho texty s osobitným zmyslom pre iróniu sú rovnako atraktívne ako jeho koncerty, na ktorých vystupuje so sprievodnou kapelou. Výborný zážitok sľubuje aj koncert Petra Lipu, ktorý si do 45-minútového vystúpenia pripravil viacero pesničiek na texty Milana Lasicu. Koncertné finále festivalu zverili organizátori dvom skupinám, bez ktorých si dnes nemožno predstaviť azda žiadny hudobný festival na Slovensku – Polemic a Hex. Obe skupiny hrajú (už niekoľko rokov) v životnej forme, ich play listy sú plné pesničiek, ktorých slová zaručene pozná väčšina publika a preto sú zárukou výbornej nálady.

Súčasťou tohtoročného Bratislavského majálesu budú opäť viaceré sprievodné akcie. Kreatívny trh Májový džem Vol. 4 sa tešil v minulých ročníkoch veľkému záujmu. Na tomto kreatívnom trhu uprostred zelene všetko ožíva farbami, vôňou a hudbou. Nezabudnite si zbaliť piknikový kôš, deku, nejaké dobroty, ale hlavne odhodlanie byť súčasťou netradičnej „džemovačky“, ktorá naštartuje vašu tvorivosť. Májovy džem prinesie v tomto roku ešte viac možností prezentácie slovenského handmade umenia, dizajnu, módy, DIY, či dobrého jedla.

Svoj stan bude mať na majálese aj Café Európa – ideálny priestor na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú európsky rozmer. V programe nechýba ani priateľská cyklojazda určená všetkým hobby cyklistom “Župná dvadsiatka”, detská zóna, ako aj stánky viacerých občianskych aktivít. O pitný režim návštevníkov majálesu sa postará veľká gastrozóna Kozlovna open air pub s čapovaným Velkopopovickým Kozlom.

Vyvrcholením festivalu bude takmer desaťminútový ohňostroj s hudobnou kulisou na motívy slávneho valčíka od Johana Straussa “Na krásnom modrom Dunaji”, odpaľovaný priamo z plavidla uprostred Dunaja. Ohňostroj bude možné sledovať z oboch brehov. Vypukne v sobotu 7. mája večer po poslednom prídavku od Polemicu, orientačne okolo 21:45 h.

Bratislavský majáles pripravili v spolupráci s viacerými partnermi z verejného, komerčného i neziskového sektora Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Bratislava Tourist Board. Vstup na všetky podujatia je (dobro)voľný – ak sa Vám bude festival páčiť, môžete ho už teraz a počas celého festivalu podporiť zaslaním SMS a pri troche šťastia vyhrať aj niektorú zo zaujímavých cien, vrátane bezplatného nájmu auta na dva týždne s plnou nádržou.

Viac informácií nájdete na stránke majálesu.

0
Komentovať (0)