foto: Viewfinder

Mnohé významné stavebné komplexy už dávno stratili pôvodnú krásu, ktorou oplývali v prastarých časoch.

Nie len ľudia, ale i všetky hmotné objekty okolo nás podliehajú starnutiu. Zub času sa podpíše jednoducho na všetkom. Najviac však môžeme známky staroby badať na historických stavbách, ktoré po tých stovkách, či dokonca tisíckach rokov, nepochybne prišli o svoju očarujúcu podobu. Niektoré stavebné komplexy tak dnes pripomínajú nevýrazné zrúcaniny, a ľudia ich navštevujú zväčša kvôli dejepisným udalostiam. Ako by to však vyzeralo, ak by si skupinka šikovných reštaurátorov vzala do parády svetoznáme objekty, a vrátila im originálny vzhľad?

Krajiny bohaté na históriu, ako napríklad Grécko, Egypt, Taliansko či Mexiko sa po dejepisnej stránke, okrem iného, preslávili aj tým, že na ich území stoja jedny z najznámejších historických komplexov s veľkým významom v dávnej minulosti. Nanešťastie, dnes sa už väčšina z nich podobá na ošarpané kusy obrovských skál, ktorých rozmiestnenie a tvar majú zobrazovať niečo ako opevnenie či chrám. Pozastavili ste sa však niekedy nad tým, ako zrejme vyzerali tieto architektonické divy v období ich najväčšej slávy?

Spoločnosť NeoMan prichádza so zaujímavým projektom, ktorý nám prináša jedinečnú možnosť „vrátiť sa do minulosti“ a spoznať tak prvotný výzor týchto monumentálnych artefaktov. Tím odborníkov sa rozhodol, že nám prostredníctvom 3D animácií ukáže, ako by v originálnom stave vyzeral napríklad taký chrám Parthenón v Grécku či Pyramída Slnka v Južnej Amerike.

Chrám Parthenón (Grécko)

foto: Viewfinder

V dávnych vekoch mal tento kolosálny chrám ochraňovať monumentálnu zlatú sochu Atény, gréckej bohyne múdrosti, vojny i remesla. Tento významný chrám stojí na vrchu kopca Akropolis, kde je súčasťou vyhľadávaného komplexu stavieb, reprezentujúci grécke umenie a kultúru. Parthenón bol v 17. storočí vážne poškodený počas Veľkej tureckej vojny. Značná časť mohutnej dórskej architektúry odolala útokom, a preto je mnoho častí zachovaných až dodnes. Chrám Parthenón, ktorý sa týči nad Aténami, každoročne priťahuje milióny návštevníkov z celého sveta. Tiež však môžeme povedať, že táto antická stavba by istotne upútala väčšiu pozornosť, ak by bola poctivo zrekonštruovaná do pôvodnej podoby.

Pyramída Nohoch Mul (Mexiko)

foto: Viewfinder

Pyramída Nohoch Mul je mayská ruina v štáte Quintana Roo, v Mexiku. Odhaduje sa, že táto oblasť bola prvýkrát osídlená niekedy medzi rokmi 100 p.n.l. a 100 n.l.. S výškou necelých 42 metrov je Nohoch Mul najvyššou pyramídou na polostrove Yucatán. Takisto jej patrí 2. miesto vo svetovom rebríčku najvyšších mayských pyramíd. Táto unikátna stavba bola objavená na začiatku 19. storočia, no archeologické nálezisko bolo pre verejnosť sprístupnené až v 70. rokoch minulého storočia. Keďže je táto mayská pyramída obklopená hustou džungľou, návštevníci sa tam môžu dostať jedine za pomoci rôznych dopravných prostriedkov.

Area Sacra di Largo Argentina (Taliansko)

foto: Viewfinder

Na tomto námestí v Ríme boli v 20. rokoch 20. storočia pri jeho rekonštrukcii nájdené zbytky štyroch chrámov z obdobia staroveku. Keďže tieto chrámy zatiaľ nemajú mená, sú označené písmenami A, B, C, D. Chrám „B“ je najmladší a 6 z jeho originálnych stĺpov i schodište sú stále zachované. Návštevníci tejto historickej oblasti tu nenájdu len rozsiahle archeologické nálezisko, ale i početnú skupinu mačiek, ktorá obýva tieto ruiny. Dobrovoľníci poskytujú týmto zvieracím obyvateľom skvelú starostlivosť. Podaktorí návštevníci sa z poznávacieho výletu vracajú aj s novým mačacím prírastkom. Animácia vám ukáže, ako vyzerala táto zrúcanina v pôvodnom stave, bez mačiek.

Pyramída Slnka (Mexiko)

foto: Viewfinder

Teotihuacán patril medzi prvé mestské centrá v strednom Mexiku a dnes je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk v tejto krajine. Toto mestské centrum bolo vybudované medzi 1. a 7. storočím pred naším letopočtom. Pyramída Slnka je najväčšou stavbou v Teotihuacáne a takisto je zaradená medzi najstaršie pyramídy v stredom Mexiku. Renovácia tohto historického objektu by nepochybne zatraktívnila široké okolie.

Jupiterov chrám (Taliansko)

foto: Viewfinder

Tento chrám bol zasvätený Jupiterovi, ktorý bol bohom oblohy a hromu. Kedysi bol tiež dôležitým centrom náboženského života v dávnovekom meste Pompeje. Tento navštevovaný artefakt sa vyníma na mieste, odkiaľ sa človeku naskytuje výhľad na mohutnú horu Vezuv. V roku 79 nášho letopočtu došlo k tragickej udalosti, keď výbuch sopky zrovnal toto mesto so zemou. Táto starobylá oblasť bola znovu objavená v 16. storočí a dlhé roky náročných archeologických prác sa zúročili v podobe obrovského záujmu zo strany verejnosti.

Luxorský chrám (Egypt)

foto: Viewfinder

Luxorský chrám je posvätná stavba, ktorá leží vo východnom Egypte. Postavený bol ešte v roku 1380 pred našim letopočtom. Istú dobu bol Luxor prepojený so susedným Karnakským chrámom. Tieto dve budovy boli spojené dlhou uličkou, ktorú lemovali sfingy chrániace brány posvätného chrámu. Budova Luxorského chrámu reprezentuje jednu z najdôležitejších čŕt egyptskej architektúry v staroveku.

Milecastle 39 – časť Hadriánovho múru (Anglicko)

foto: Viewfinder

Závratných 117 kilometrov dlhý Hadriánov múr bol zostavený v prvom storočí po Kristovi. Mnohí historici stále vedú debaty o tom, aký význam mal tento monument v minulosti. Najpravdepodobnejšia je však teória, že Hadrián sa po získaní postu rímskeho cisára rozhodol vybudovať rozsiahle opevnenie, ktoré by znemožňovalo barbarské útoky. Pevnosti štvorcového tvaru s vežou a vojakmi vo vnútri, boli kvôli zvýšeniu bezpečnosti vybudované približne každých 1,2 kilometra pozdĺž múru.

Pozri aj: Krajina, kde je zakázaný Facebook no aj napriek tomu sa z nej stáva raj cestovateľov. Toto sú dôvody, prečo ste ju mali navštíviť čo najskôr

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články