Foto: TASR – František Iván

Od pádu meteoritu Košice, ktorý bol viac ako 1000-krát jasnejší ako Mesiac v splne, uplynulo 28. februára už desať rokov.

V tento deň nepracovali fotografické kamery Európskej bolidnej siete v Starej Lesnej a v Modre pre vysokú oblačnosť a dážď. Meteorit zaznamenali detektory jasu oblohy na bolidových staniciach v Českej republike a v Rakúsku a pomohli určiť čas, trvanie a približnú jasnosť bolidu. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

Foto: TASR – František Iván

„Na základe záznamov z dvoch bezpečnostných kamier v Maďarsku sa pracovníkom Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky v Ondřejove podarilo určiť atmosférickú dráhu bolidu a vypočítať pravdepodobné miesto dopadu meteoritu. Vo výške 39 kilometrov nad zemským povrchom došlo k najväčšej explózii, pri ktorej sa veľká časť telesa rozpadla,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Ako dodal, malá časť hmoty postupne brzdila a dopadla na zem vo forme meteoritov západne od Košíc.

Expedície hľadali úlomky meteoritu

Expedícia zameraná na hľadanie úlomkov meteoritu našla 20. marca 2010 v okolí obce Vyšný Klátov prvé dva úlomky. Vypočítaná dopadová elipsa mala plochu 17,5 štvorcových kilometrov a siahala od Vyšného Klátova až po zoologickú záhradu v Kavečanoch.

Foto: TASR – František Iván

V ďalších týždňoch bola prehľadaná celá oblasť. Výsledkom bolo 218 úlomkov s hmotnosťami od 0,5 gramu do 2,37 kilogramu so súhrnnou hmotnosťou 11,28 kilogramu.

Meteorit bol výnimočný

„Napriek tomu, že ide o bežný typ meteoritu z hľadiska jeho zloženia, meteorit Košice je veľmi výnimočný prípad. Zo 70.561 záznamov o meteoritoch v medzinárodnej databáze len necelé tri desiatky majú známu atmosférickú dráhu, na základe ktorej vieme určiť, z ktorej časti slnečnej sústavy k nám telieska prišli. Hovoríme im meteority s rodokmeňom a meteorit Košice bol v čase nálezu len 15. prípadom na svete,“ povedal astronóm.

Meteorit je tvorený hlavne olivínom, prítomný je aj pyroxén a ďalšie doplnkové minerály. Obsahuje tiež železo vo forme kamacitu a taenitu s vysokým obsahom niklu. Jeho počiatočná hmotnosť bola odhadnutá na 3500 kilogramov, čo zodpovedá priemeru 1,25 metra.

Úlomky meteoritu Košice sú uložené v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a Východoslovenskom múzeu v Košiciach a jeden menší úlomok je aj v obci Vyšný Klátov.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )